שקד גולדמן. הפוליטיקה בוערת בעצמותיו (צילום: שרון צור)

האם אחרי ה־30 באוקטובר יעמוד בראש מועצת כפר תבור שוב בן למשפחת גולדמן? ימים יגידו, אך זו בהחלט אופציה ריאלית. השבוע הכריז על מועמדותו לראשות המועצה שקד גולדמן, בנו של מיכה, שכיהן כראש מועצת כפר תבור מאמצע שנות ה־70 ועד 1992, אז החליט לפרוש מהתפקיד לאחר שמונה לסגן שר החינוך.

26 שנים אחרי שאביו עזב את הלשכה בבניין המועצה, רוצה עכשיו בנו שקד לכבוש אותה ולהיות זה שיחליף את ראש המועצה מאז 1992, יוסי דולה, שהחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים.

גולדמן הצעיר נכנס לפוליטיקה לפני ארבע וחצי שנים ועומד בראש סיעת 'כפר תבור שלנו', שזכתה בשני מנדטים. כעת, אחרי שהתנסה קצת בפעילות ציבורית, הוא רואה את עצמו מספיק בשל ומוכן להנהיג את המועצה. כדי שזה יקרה הוא יצטרך לנצח עוד שלושה מועמדים: סגן ראש המועצה עודד הלפרין שנהנה מתמיכתו של יוסי דולה, אלי גבאי וחנה לוי-אטלי.

"ניסיון מוכח"

גולדמן בן ה־41, נשוי פלוס שלושה, הוא דור רביעי בכפר תבור. הוא שייך לאחת מעשר המשפחות שייסדו את היישוב בגליל התחתון באוקטובר 1901. יש לו תואר ראשון במינהל עסקים, הוא התמחה בשיווק ולפרנסתו הוא מנהל סניף אזורי בעפולה במעוף לקידום עסקים ויזמים בישראל.

כאמור, הוא נכנס לפוליטיקה בבחירות הקודמות, ולדבריו הוא נושא בתואר חבר המועצה שנכח בכל ישיבות המועצה וחבר המועצה הכי פעיל בהגשת שאילתות והצעות לסדר.

"אני מתמודד על הראשות כי אני רוצה לתרום למקום שאני הכי אוהב ולאנשים שאני הכי אוהב, אחרי שלמדתי והבנתי את האתגרים שעומדים בפני המושבה וגם את ההזדמנויות הרבות שיש לפתחה", מסביר גולדמן, "אני רוצה לשים דגש על כמה תחומים שדורשים שיפור ובראשם החינוך. מה שחיזק את ההחלטה שלי להתמודד היו פניות רבות מתושבים שראו את הפעילות שלי שתמיד היתה עניינית לטובת המושבה ולטובת האזור, כמו המאבקים האזוריים לשדרוג כביש 767 וכביש 65".

כמו שאר המתמודדים, גם לך אין ניסיון בתחום הציבורי. במה אתה שונה מהם?

"אני דווקא מגיע עם ניסיון מוכח של ניהול מוניציפאלי בתוספת היכרות טובה עם המושבה ותושביה. יש לי יצירתיות מוניציפאלית. אני יודע להציע אלטרנטיבה טובה לכל הדברים שאני מתנגד להם. אני אבא לשלושה ילדים ששומע יום-יום את הצרכים של התושבים ואת הצורך לשינוי בחינוך. גם למדתי מראש המועצה יוסי דולה איך מנהלים נכון תהליכים. אמשיך את פיתוחה ושגשוגה של כפר תבור כמושבה ציונית וגלילית יחד עם שיתוף פעולה אזורי שהוא המפתח להצלחה של כל האזור בעתיד". 

אבא יעזור לך?

"הוכחתי את עצמי ואני עומד בפני עצמי בעשייה במושבה ובאזור. כמובן שאשמח להיעזר בניסיון של אחד מאנשי הציבור המובילים והמצליחים שצמחו בגליל בכלל ובכפר תבור בפרט".

הוא בכלל בעד ההתמודדות שלך?

"הוא ייעץ לי להתמודד וגם תמך. בפעם הקודמת הוא היה מנוטרל והפעם כתושב שיש לו נכדים, משפחה וחברים הוא רוצה לעזור, בטח כשזה הבן שלו. הוא לא יגיע לאסיפות בחירות, אבל הוא ייעץ לי בפן האסטרטגי. בכל זאת הוא היה ראש מטה יום הבחירות בשני המהפכים האחרונים שהיו ב־92' עם יצחק רבין ז"ל וב-99' עם אהוד ברק".

אתה המתמודד הרביעי. זה הרבה, לא?

"זה קרה כי ראש המועצה לא מתמודד. אם יוסי דולה היה מחליט להמשיך הוא היה מנצח ברוב מוחץ של סביב ה־70 אחוז".

יוסי דולה. הערכה הדדית (צילום: שרון צור)

קמפיין נקי

הפוליטיקה בוערת בעצמותיו של גולדמן, שמדבר על כפר תבור עם הרבה להט והתלהבות. הוא מתחיל את הבחירות בעמדת זינוק טובה עם בסיס של תומכים, אך הוא יצטרך לעבוד קשה כמו כולם כדי לזכות ברוב. "כל המועמדים פנו אליי שאחבור אליהם וזאת מתוך הערכה רבה לפועלי וגם מתוך אלקטורט. אני מתכוון לעשות קמפיין נקי ואני מצפה לכזה גם מהאחרים", אמר גולדמן.

בשלב כזה או אחר יש סיכוי שתחבור לעודד הלפרין?

"אני אשמח שעודד ומועמדים נוספים יחברו אליי. שילוב של היכולות המוכחות שלי והמיוחדות לי עם גורמים נוספים שיביאו את עצמם ושרוצים בטובת המושבה, יובילו את כולנו למקומות הרצויים".

מה מצבה היום של כפר תבור?

"מבחינה כלכלית התושבים נמצאים במעמד בינוני פלוס, אבל המועצה ענייה מבחינת מקורות הכנסה. צריך לגוון את מקורות ההכנסה של המועצה כי כרגע היא נשענת רק על ארנונת מגורים. תושבי כפר תבור משלמים למדינה מסים בגובה של כ־100 מיליון שקל, ובסוף הם מקבלים מהמדינה רק 2.5 מיליון שקל ממענקי איזון. אני הולך להילחם על הדבר הזה יחד עם רשויות דומות לשלנו באזור.

"מעבר לכך יש פה מושבה חזקה עם קהילה מדהימה ופוטנציאל אדיר. אנחנו יישוב מצליח ומוביל בגליל ובארץ. אני גאה להגיד שאני מכפר תבור".

יוסי דולה היה ראש מועצה טוב?

"כן. למדתי ממנו הרבה. יש לי ביקורת על חלק מהדברים, אבל בתמונה הכלכלית המושבה התפתחה בצורה משמעותית. זה עדיין חלום של כל מי שגדל בכפר תבור לחזור לפה. אני מתכוון להילחם גם בזה ולקיים את ההבטחה למגרשים לבני המקום כדי שרבים יוכלו לממש את החלום הזה".

אתה אוהב את תמיכתו בעודד הלפרין?

"הייתי מעדיף שהוא לא היה מצהיר. זה נותן יתרון לעודד גם בחשיפה וגם בקרב גורמים שתומכים בו בזכות יוסי. תראה, אם אבחר אשמח להתייעץ עם יוסי דולה ולהיעזר בניסיונו ובקשרים הרבים שצבר בשלטון המרכזי".

איך כפר תבור תתנהל אם תיבחר?

"אשמור על השירות לתושב שכבר היום הוא בין המובילים בארץ. זה קורה בזכות עובדי המועצה. אשים את החינוך במרכז. אדאג לקידום ערכים ופיתוח יצירתיות וכישורים אישיים וחברתיים - לא ציונים ולא שינון של חומר. המטרה לפתח בני אדם טובים יותר. כמובן שתהיה שקיפות ועוד דבר חשוב - לשמור על הביטחון האישי ועל הרכוש של התושבים".