בעוד 100 ימים ב-30.10.18 יתקיים יום הבוחר. כמה אלפי תושבי עפולה יוכלו לממש את זכותם הבסיסית ולהצביע עבור המועמדים שהם מאמינים בהם, וסומכים עליהם שיצעידו את העיר קדימה. בעפולה כבר החלו להתכונן ליום הגדול.

מערכת הבחירות בעפולה גם הפעם מעניינת ומסקרנת, שכן בפעם השלישית ברציפות מתמודדים ראש בראש מי שהיו בעבר בעלי ברית והיום הם יריבים פוליטיים מרים – ראש העירייה המכהן יצחק מירון וראש העירייה לשעבר אבי אלקבץ. אך הם לא לבד בזירה מאחר ורק לאחרונה נכנס מועמד נוסף למרוץ עורך הדין אילן וקנין.

מי שעבורו זה יום מרגש במיוחד אלו הם בני הנוער שיצביעו בפעם הראשונה בחייהם. שכן, כל נער או נערה שמלאו להם 17 שנים יוכלו להצביע בבחירות אלו. השבוע שמענו מהם איך הם מרגישים עם הזכות שניתנה להם להשפיע על הבחירה במי יעמוד בראש הרשות בה הם מתגוררים.

דנה דויד (צילום: שרון צור)

דנה דוד בת 18 תושבת שכונת גבעת המורה, בוגרת אורט. "אני מכירה את המועמדים ואפילו אני בקיאה מאוד במתרחש", אמרה, "חשוב לי להצביע. זו העיר שלי וחשוב לי לנסות ולהשפיע על מי שיעמוד בראשה".

יש מי שמשפיע על הבחירה שלך?

"כן, אך כמובן שיש לי דעה משל עצמי, אבל יצא שלי ולהורים יש דעות דומות. אבל בכל זאת זה לא שהם מבקשים ממני להצביע למועמד כלשהו".

את מתרגשת לקראת ההצבעה?

"כן זה אירוע חשוב בעיר. מעניין לראות מה יקרה ומי יבחר".

מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?

"הדבר החשוב ביותר בשבילי כתושבת הגבעה זה נושא התחבורה הציבורית שמאוד מקשה עליי. דבר שני שחסר בעיר הן מקומות בילוי לבני נוער".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?

"זה חשוב מאוד ולדעתי לכל מי שיש את האפשרות להצביע צריך לצאת ולעשות זאת".

דללין דסטאו (צילום: שרון צור)

דללין דסטאו בן ה- 17.5 שמתגורר בשכונת עפולה עלית מתעניין מאוד בפוליטיקה המקומית. "אני מכיר את כולם", אמר, "חשוב לי מאוד להצביע ולנסות להשפיע כנער על מקבלי ההחלטות בעיר שלי לגבי העתיד".

אתה מתרגש לקראת ההצבעה?

"לא ממש".

מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?

 "את רמת החינוך בעיר ואת היחס לבני הנוער הפעילים והמתנדבים בשביל שיהיה טוב יותר לתושבי העיר ולבני הנוער שעושים הרבה למען האחר ומביאים כבוד לעיר".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?

 "מי שמצביע משפיע. אנחנו העתיד של העיר ואם לא נצא להצביע לא תהיה לנו את היכולת להשפיע ולקבוע את עתידנו. אני חושב שכל מי שיש לו זכות הצבעה מגיל 17 צריך לצאת ולהשפיע. אם לא יעשו זאת אחר כך לא תהיה להם את הזכות להתלונן".

לידור חקון (צילום: אלבום פרטי)

לידור חקון, בת 18 מתגוררת במרכז העיר, מכירה את המועמדים לראשות העיר. "חשוב לי להצביע כי יש פה הרבה דברים שצריך לשנות", הסבירה מדוע היא מתעניינת בבחירות הקרובות.

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

 "לא, יש לי דעה משל עצמי. האמת שאני אפילו לא יודעת מה הם מתכוונים להצביע".

את מתרגשת לקראת ההצבעה?

 "כן זו פעם ראשונה שאני ניגשת להצביע אז יש התרגשות".

מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?

"בחינוך, אני חושבת שרמת החינוך פה היא לא ברמה גבוהה וחבל".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?

 "זה מאוד חשוב לדעתי, כי הצעירים יודעים איזה בעיות יש פה. אנחנו דור ההמשך שיכול לבוא ולשנות".

בר אמסלם (צילום: שרון צור)

בר אמסלם בן 18 גר בשכונה המערבית, בוגרת תיכון אורט. "אני מכיר את רוב המתמודדים", אמר בכנות, "אלך להצביע כי אני רוצה לבחור מישהו שמבחינתי יכול להשקיע בנוער".

ההורים שלך משפיעים על הבחירה שלך?

"לא אין להם השפעה. אני אפילו לא יודע במי הם מתכוונים לבחור".

אתה מתרגש לקראת ההצבעה?

 "אני מבין שזה חשוב לכולם, אבל האמת שאני לא ממש מתרגש".

מה הדבר הראשון שחשוב לך לשנות בעיר?

 "את תנועות הנוער. צריך לתת לזה יותר דגש".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?

 "אני חושב שזה חשוב מאוד ללכת להצביע, אחרת כל מי שיבחר ישפיע על העיר בחמש השנים הקרובות. אני קורא לכל בני הנוער לצאת ולהשפיע".