משה מרציאנו, מי שידוע כ'אבא' של רשת 'שחקים' בעפולה, יצא לפנסיה אחרי 29 שנה וזכה למסיבת פרידה מרגשת. מרציאנו בן ה־67 שימש כמנהל מחלקת הספורט וכמנהל בית אשכול, ניהל את בית פוזנק ואת הקייטנות העירוניות בעפולה ולאחרונה שימש כסמנכ"ל הרשת.

במהלך השנים זכה בתואר עובד מצטיין של רשת המתנ"סים בעפולה, עובד מצטיין של החברה למתנ"סים של מחוז חיפה והעמקים ומנהל מחלקת ספורט מצטיין של משרד החינוך. "עשו לי מסיבת פרידה יפה. הגיעו המון אנשים לכבד את האירוע וזה חימם את הלב. למדתי שכדי להיות מנהל טוב צריך לקחת עובדים טובים וזה מתחיל מהמנקה, מאבות הבית, מזכירות, מדריכים והלאה. מי שקיבל אותי לעבודה ולמדתי ממנו הרבה זה גדעון פורת, המנכ"ל המיתולוגי של המתנ"סים בעפולה".

משה מרציאנו. מסיבת פרישה מרגשת (צילום: שרון צור)

מרציאנו, נשוי ואב לשלושה, צמח במהלך השנים יחד עם רשת 'שחקים' והיה עד לשינוי הנרחב שעבר עליה. "הייתי שותף לכל התהפוכות שהמתנ"סים עברו במהלך השנים. המנדט שלנו היה יותר לגיל הרך, לילדים ולמבוגרים וגם עם האוכלוסיות המיוחדות עבדנו המון. השתדלנו להביא את החוגים הכי טובים, הכי יוקרתיים שיש. תמיד הסתובבנו במתנ"סים ברחבי הארץ כדי ללמוד עוד ולהתקדם ולהביא גם לפה פעילויות חדשות. כשהייתי במחלקת הספורט הבאנו את 'מירוץ הסרגל' שעבד כחמש שנים, תחרויות שונות, צעדת גבעת המורה ועוד. בבית אשכול הייתי שותף לפיתוח של החוגים ושל האירועים במתנ"סים. עכשיו נוספה המתנסיאדה, שזו אולימפיאדה לילדים שיכולים לתת ביטוי ליכולות שלהם בצורה לא תחרותית", הוא מספר.

הוא מציין עד כמה הפעילות של רשת המתנ"סים חשובה לעיר: "הילדים מקבלים מסגרת חמה ועוטפת במקום להעביר את הזמן מול המסכים, וגם ההורים מרוויחים קצת שקט. אחד הדברים שאני גאה בהם הוא המועדון שהקמתי לפני שנתיים לקשישים בגבעת המורה. אלה אנשים שלא יוצאים מהבית. פעמיים בשבוע הם מגיעים למתנ"ס ואנחנו עושים להם מגוון פעילויות ומפיגים להם את הבדידות. מרגש לראות את זה".

במשך 29 שנה קמת כל בוקר לעבודה. עד כמה זה יחסר לך?

"הייתי קם כל בוקר בכיף גדול. עבודה כזו חייבים לאהוב. מי שלא אוהב לעבוד עם אנשים אין לו מה לעשות במתנ"סים. המתנ"סים הם כמו בית בשבילי והעובדים היו בשבילי כמו משפחה. היינו תומכים אחד בשני בשמחה ובעצב".

יש כבר תוכניות ליום שאחרי?

"אני עדיין מגיע פעמיים למתנ"ס ועוזר במה שאני יכול. ההובי שלי, שכולם כבר יודעים עליו, הוא לרכוב על אופניים. אז בפרויקט 'ניצוצות' שבו אני מתנדב אני מנסה להעביר את הניצוץ שלי לרכיבה לתלמידים. אני מלמד אותם על רכיבה נכונה, תחזוקת אופניים, איך לחצות את הכביש וכדומה. נוסף על כך אני מתנדב בכל בתי הספר היסודיים ומעביר הרצאות בנושא זהירות בדרכים ורכיבת אופניים. אני מתנדב גם בעמותת 'פת חנה' של יוסי לוי וכרגע אני בוחן עוד כמה פרויקטים להתנדב בהם".