קרן קימת לישראל, תושבי קרית טבעון וקהילת כפר הדסה חנכו בשבוע שעבר את דרך הטמפלרים, פרויקט ייחודי של קק"ל שמטרתו להגן על הערוץ בו הדרך עוברת מפני התחתרות וסחיפת קרקע, וכן במטרה לאסוף מים להשקיית העצים הנטועים והטבעיים לאורך הערוץ. לצד הערוץ ישנה דרך אשר שימשה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 את הטמפלרים, גרמנים פרוטסטנטים שראו את ייעודם בהגירה לארץ הקודש. הדרך, חיברה בין יישובי הטמפלרים: וולדהיים (אלוני אבא) ובית לחם הגלילית לחיפה.

צילום: ענת חרמוני, מערך הסברה קק"ל

דרך הטמפלרים נחנכה בטקס חגיגי בו השתתפו ראש המועצה המקומית קרית טבעון עידו גרינבלום, מנהלת ביה"ס רמת הדסה ד"ר מורן בצר-תייר, הצוות החינוכי וחניכים מבית הספר, נציגי קק"ל - מנהל אזור גליל מערבי-כרמל שלי בן ישי, יערן גוש אלונים מיכה סילקו, רכזת קהילה ויער של האזור פנינה לבנון ועובדים נוספים. במהלך הטקס נטעו חניכי רמת הדסה עצי בוסתן, בעתיד אף יותקנו במקום ספסלים לטובת המטיילים.

העבודות להכשרת המקום והפיכתו למקום פנאי בטבע כללו הקמת מערכת סכרונים דמויי סהר, שמטרתם לקלוט את המים והסחף. את תכנון הסהרונים בדרך הטמפלרים ליווה במקצועיות ובידע רב, חיים סהר, עובד שימור קרקע במרחב מרכז של קק"ל. לצד הסכרונים יתנהל ממשק רעיית בקר שיאכלו את העשבייה, המהווה כחומר דליק וסכנה לשריפה. כמו כן דרך זו תשמש גם כקו חייץ בין חורש האלונים המפותח לבתי המגורים של קרית בטבעון.

צילום: ענת חרמוני, מערך הסברה קק"ל

צילום: ענת חרמוני, מערך הסברה קק"ל

רכזת קהילה ויער של גליל מערבי-כרמל, פנינה לבנון, חיברה את כפר הנוער רמת הדסה מטבעון, הקרוב לדרך הטמפלרים, לפרויקט כחלק ממעורבות החניכים לסביבתם הקרובה. ד"ר מורן בצר תייר, מנהלת הכפר, קיבלה את רעיון אימוץ דרך הטמפלרים בשתי ידיים ויחד עם קק"ל תצא תכנית ופעילות חינוכית שמטרתם לשמור על הצומח והקיים בדרך.

"קק"ל הפכה מקום שהיה מפגע למשאב נופש והנאה לציבור", אמרה רכזת קהילה ויער גליל מערבי-כרמל בקק"ל פנינה לבנון.

צילום: ענת חרמוני, מערך הסברה קק"ל

מנהל אזור גליל מערבי-כרמל בקק"ל שלי בן ישי הוסיף: "הפרויקט הזה ימנע מעתה נזקים ליער ולדרכים. יזמנו פרויקט לטובת תושבי קרית טבעון והסביבה. אין לנו ספק שהמקום יהפוך למוקד בילוי ופנאי בטבע".