ב־3 בפברואר תיערך ב'משכן לאמניות הבמה' באשדוד תחרות 'הסבתא היפה לשנת 2020'. מי שתייצג את העמק בתחרות היא סוזי יאנג בת ה־55 מרמת ישי, אמא לשלושה ילדים וסבתא לארבעה נכדים. שם משפחתה, שנראה כאילו נתפר במיוחד לאירוע, מיטיב לתאר את יאנג שנשארה צעירה בנפשה ובמראה שלה. "כשהגעתי לאודישן הראשון זה היה משפט הפתיחה שלי שקוראים לי סוזי יאנג, צעירה לנצח", היא אומרת בחיוך.

סוזי יאנג. סוגרת מעגל | צילום: שרון צור

כשהיא לא מדגמנת על המסלול, יאנג משמשת כמנהלת אזור ב'שומרון' - שירותי ניקיון, שמירה וכוח אדם - שם היא אחראית על כ־150 עובדים ועל כל קופות החולים 'כללית' באזור גליל מערבי. ההחלטה לנסות את מזלה ב'סבתא היפה לשנת 2020' הגיעה בעקבות שיחה עם חברה. "כששמעתי על זה אמרתי לה 'בואי נלך, זו חוויה'. ניגשתי לאודישן וזו באמת היתה חוויה, כיף גדול. אנחנו כל פעם לוקחים חלק בהפקה אחרת. עשינו כבר הפקה של 'גריז', 'חזרה לבית הספר'. הכרתי שם נשים מדהימות גם ביופי וגם באופי", היא מספרת.

יאנג היא אחת מתוך 30 נשים שנבחרו לקחת חלק בתחרות אליה הגישו מועמדות כ־80 סבתות מרחבי הארץ. את התחרות מפיק בן העמק לשעבר, הצלם אורי קריספין שמתגורר כיום באשדוד ובמקור גדל במגדל העמק ושאיתו מצאה יאנג שפה משותפת: "אני אוהדת שרופה של הפועל חיפה. יש לי מנוי ואני הולכת למשחקי בית וחוץ. אני גם דואגת לקחת איתי את הנכדים. אורי אוהד אשדוד ויצא לנו הרבה לדבר על כדורגל".

התחרות מתנהלת כמו תחרות מלכת יופי לכל דבר כאשר קריספין מלמד את הדוגמניות החדשות את רזי המקצוע. "הוא מלמד אותנו איך ללכת על המסלול, מה צריך ללבוש ואיך להצטלם. הוא צלם ברמה גבוהה".

היה לך חלום להיות דוגמנית?

"כילדה הייתי מאוד ביישנית. הלכתי לתחרות פעם אחת, אבל התביישתי ולא המשכתי. עכשיו אני עושה את זה בשביל החוויה. זה עוד שלב בחיים שממש עשה לי חשק וגם סגירת מעגל".

האמנת שתגיעי ל־30 האחרונות?

"הגעתי בביטחון. היתה לי תחושה שאני אשאר אבל זו בהחלט התרגשות כי אני בכל זאת כבר סבתא עם נכדים. זה עושה כיף לנפש".

יש את המשפט שאומר ש'הסבתות של היום זה לא הסבתות של פעם'. מסכימה?

"הסבתות של פעם היו בבית כל היום סביב הילדים והניקיונות ולא עבדו ועשו קריירה. היום נשים חייבות לעבוד ולהתפרנס ובגילאים האלה 90 אחוז מאיתנו מתגרשות וזה שונה. את יוצאת, מטיילת, נוסעת".

עוד כילדה היא אומרת היתה המקובלת של השכבה ועד היום היא דואגת להישאר מתוקתקת ולשמור על שגרת טיפוח יומיומית. "תמיד היה חשוב לי איך שאני נראית. גם אחרי שילדתי דאגתי להתלבש יפה ולהישאר מטופחת, וגם כשהייתי הולכת לזרוק זבל הייתי מאופרת. הבית והילדים תמיד היו 'טיפ טופ'. אלה דברים שאף פעם לא ויתרתי עליהם. אני אוהבת להשקיע בעצמי".

מה הטיפ שלך להישאר צעירה ויפה?

"למזלי יש לי גנים טובים. לקחתי את הצד של אבא שלי שהיה אוכל ולא משמין. אני דואגת לעשות כושר ולרקוד ריקודי עם. אני אוהבת לזוז. גם העבודה שלי היא לא במקום אחד. אני מנהלת אזור ונוסעת ממקום למקום במהלך היום. לא יכולה לשבת במקום אחד. חוץ מזה יש את שמחת החיים. אומרים 'תחייכי לחיים והחיים יחייכו אלייך'. גם במצבים לא קלים אמרתי לעצמי 'אם תהיי עצובה זה לא יעזור'. אז אני משתדלת תמיד לצחוק, לרקוד, לשמוע מוזיקה. זה עושה טוב לנפש".

את חושבת שתחזרי הביתה עם הכתר?

"אני חושבת שיש לי סיכויים טובים, אבל הלכתי בשביל החוויה. פגשתי נשים מהממות שכולן נראות טוב, אבל תמיד מסתכלים על הייחודיות ולא רק על היופי אלא על כל המכלול. היו הרבה נשים שלא פרגנו לאחרות ולא המשיכו איתנו. אני דאגתי לצרף אליי עוד נשים ופרגנתי לכולן כי אני באמת מאחלת לכולן בהצלחה".

על כך שהיא הולכת לייצג את העמק היא אומרת: "אני במקור חיפאית, אבל אני בעמק כבר שש שנים, אז ברור שאני מקווה לייצג את האזור בכבוד. אני עושה חזרות בבית כדי לא לעשות בושות ברגע האמת".

מה היו התגובות של המשפחה להרפתקה הזו?

"הבנות מאוד מעודדות וגם הבן שלי שנמצא בחו"ל. בהתחלה לא ידעתי איך הם יגיבו, אבל הם אמרו לי 'אמא, מה שעושה לך טוב'. יש לי גם עמוד אינסטגרם ואני מעלה לשם תמונות וגם לפייסבוק".

אז אולי אני מדברת עם אושיית האינסטגרם הבאה?

"כן, נכון. אני מאוד אוהבת אופנה, סירוק, איפור. אולי אחרי הכתבה והתחרות יעלו לי עוד יותר העוקבים".