ברחבי המועצה האזורית עמק יזרעאל התקיים מיזם קהילתי חדשני שנקרא 'הורים בסלון'. המיזם הוא פרי יוזמתה של שרון רם (42), מדריכת הורים מאלון הגליל, ונעשה בשיתוף המועצה האזורית עמק יזרעאל.

צילום: מועצה אזורית עמק יזרעאל

"המיזם התקיים במשך שבוע שלם ובמהלכו מנחות הורים העבירו בהתנדבות מפגשים בנושא הורות בבתים פרטיים שדאגו לאירוח, כאשר כל יישוב בחר את ההרצאה שבה הוא מעוניין", מסבירה רם ואומרת כי המיזם נולד בהשראת מיזם 'הורים בבתים', שהתקיים בתל אביב ויצר שילוב מוצלח של תוכן עם אירוח אינטימי בסלון הבית. בעקבותיו יזמה רם את הפרויקט רק עם מטרה חדשה - להגדיל ולהרחיב את המיזם אל מעבר לגבולות יישוב בודד לכל רחבי עמק יזרעאל. "גם לפני כן קיימנו באלון הגליל פרויקט דומה שנקרא 'בתים מספרים'. ארבעה בתים מאלון הגליל אירחו ארבעה אנשים מאלון הגליל עם סיפור מיוחד", היא מספרת.

למיזם, היא אומרת, יש שתי מטרות עיקריות: "האחת היא ליצור מודעות בתחום ההורות. זה משהו שכולנו צריכים בכל שלב בחיים וכל מפגש כזה מאפשר ללמוד. המטרה השנייה היא תרומה לקהילה. המפגשים היו בכל התחומים החל מהגיל הרך, תחושת שייכות, חינוך, דימוי עצמי גבוה, גיל ההתבגרות והכלים להתמודדות איתו, שינה אצל פעוטות ועוד".

על הצלחת המיזם והתגובות מסביב היא אומרת: "היתה היענות מאוד יפה עם הרבה פרגונים שנתנו תחושה שהמפגשים האלה אכן תורמים ושיש צורך בהם. אנשים אהבו את הרעיון שזה מתקיים בסלון. זה נותן תחושה יותר נעימה ואינטימית. זה לא טריוויאלי שהורים ייצאו בערב למפגשי הורות בשעה שהיא בדרך כלל שעה משפחתית של השכבות, אוכל ומקלחות. זה רק מראה עד כמה חשובה להם מערכת היחסים עם הילדים ושהם רוצים להעמיק את הידע בנושא".

את חושבת שאין מספיק הכוונה בנושא?

"אני חושבת שכל הורה צריך לעבור הדרכת הורים בחיים ולדעת איך ליהנות גם מהדבר הזה. החיים שלנו היום לא פשוטים - צריך לשלב משפחה ילדים וקריירה. ובכלל עם כל הטכנולוגיה שיש היום מערכת היחסים בין ההורים לילדים היום שונה ממה שהיה לנו עם ההורים שלנו. זו הורות אחרת לגמרי ואני חושבת שמפגשים מסוג זה הם חשובים. גם המועצה מארגנת מפגשים כאלה אבל ההורים עדיין לא משכילים להשתמש בזה מספיק".

יש ביקוש לעוד מיזמים מסוג אלה?

"אני מאוד מקווה שלאור ההיענות הגדולה והתגובות החיוביות, זה משהו שימשיך ויהפוך להיות מסורת לפחות פעם בשנה, אם לא יותר. חשוב להגיד שאילולא המועצה כל זה לא היה יכול להתקיים. אני פניתי עם הרעיון שלי לסגנית המועצה, דליה אייל שמיד הפנתה אותי ללילך כהני, מנהלת מחלקת יישובים ומולה עבדתי בצורה צמודה".