איילת פניני מבית הספר 'מעלות ניסים' שבעפולה נבחרה כ'מורת המאה' לשנת תש"פ של מינהל החינוך הדתי. פניני (55), ילידת עפולה שמתגוררת ב־30 השנים האחרונות בכפר תבור, נשואה ואמא לשלושה, משמשת כאשת חינוך כבר 36 שנה מהן 18 שנה ב'מעלות ניסים', 16 שנה עבדה כמורה ב'אוהל מאיר' ועוד שנתיים בבית ספר 'יובלים'. פניני, שזכתה כבר במהלך הקדנציה הארוכה כמורה בפרסי חינוך נוספים מטעם עיריית עפולה, משמשת גם כמדריכה מחוזית לחינוך לשוני. "אני מעריכה מאוד את הבחירה בי. זה מאוד מרגש שיודעים לתת כבוד לאנשי החינוך שעובדים לילות כימים וזה לא מובן מאליו. התלמידים והצוות מאוד פרגנו ושמחו על הבחירה בי", היא אומרת בהתרגשות רבה על בחירתה.

איילת פניני. "לפני הכל אני דוגלת בלהיות בנאדם טוב" | צילום: שרון צור

פניני משתפת מה הוא ה'אני מאמין' שלה כאשת חינוך שהנחה אותה לאורך השנים. "קודם כל צריך לאהוב את האדם שעומד מולך, צריך להאמין בו שהוא יכול הכל, וכמובן לתת דוגמה אישית לכל אדם. מה שאתה דורש מאחרים, קודם כל תדרוש מעצמך. לפני הכל אני דוגלת בלהיות בנאדם טוב בעל דרך ארץ".

מה את דורשת מהתלמידים שלך?

"התמדה, עקביות, למידה, הערכה, כבוד, לעזור לכל אדם באשר הוא אדם. אני תמיד אומרת להם שבכל אדם טמונים המון כוחות והוא פשוט צריך לפרוש אותם החוצה. גם אם לבנאדם יש מגבלה כזו או אחרת או שהוא מתקשה במשהו מסוים, הוא תמיד מסוגל. אבל צריך הרבה רצון בשביל להצליח ואני משתדלת לתת להם המון כוחות כדי להאמין בזה וגם מוכיחה להם שאם הם עמלים הם מצליחים".

פניני, שמדריכה ילדים בכיתות א'-ו', מציינת עד כמה התלמידים חשובים לה. "הילדים עבורי הם כמו הילדים שלי. אני מאמינה בכל אחד מהם שהוא יכול להצליח ולשאוף קדימה. אני עובדת עם ילדים שממש מתקשים בקריאה, בהבנה, בכתיבה ובהבעה וילד שמתמודד עם קושי זה לא פשוט לו. לכן צריך קודם כל שיאמינו בו. צריך לדעת איך לעבוד איתו נכון ולהעניק לו אסטרטגיות למידה שאיתן יוכל להתמודד".

על ההתמדה במקצוע 36 שנה היא אומרת: "עוד בתקופת הצבא לימדתי את 'נערי רפול'. אני מאוד אוהבת את ההוראה. זה החיים שלי. אני לא רואה את ההוראה כמקצוע, אלא כתשוקה לסייע לתלמידים שקשה להם. אני אמנם כבר מבוגרת ויש לי ילדים שהתחתנו, אבל לראות את התלמידים שלי מתקדמים ומצליחים זה הסיפוק שלי וההתרגשות שלי בכל פעם מחדש".

לסיום היא לא שוכחת לפרגן לצוות שעובד איתה. "יש שיתוף פעולה אדיר ופרגון בין צוות המורים. אני רוצה להודות למנהל שמוביל אותנו ליזמות ולהתחדשות ולהורים שמעריכים את העבודה הקשה".