בני נוער ממרכז היזמות של 'יוניסטרים' בעפולה ע"ש ג'ואן וארתור וייסברג פיתחו מיזם חדשני: צמיד הכולל מערכת תשלומים לנסיעות בתחבורה הציבורית. הצורך בצמיד נולד משום שבני נוער רבים נעזרים בתחבורה הציבורית, וכרטיס הרב־קו הולך לאיבוד מדי פעם, נשבר ונהרס. יוזמי הרעיון הגיעו להסכם עם עיריית עפולה כי הפיילוט הראשוני של המיזם ככל הנראה יופעל בתחבורה הציבורית בעיר.

הצמיד החדשני. הכל אפשרי | צילום: דפנה גזית

ההמצאה זיכתה את מפתחיה במקום השלישי בתחרות 'יזם השנה 2019' ע"ש טד ז"ל והדי אורדן ומשפחתם, שנערכה לאחרונה בהיכל התרבות בתל אביב, בנוכחות אלפי מבקרים. התחרות היא אירוע השיא של העמותה, שחותם את שנת הפעילות. הוצגו בה יותר מ־80 סטארטאפים שפותחו על ידי 3,500 בני הנוער מ־75 יישובים ברחבי הארץ המשתתפים בתוכנית 'יוניסטרים', מכל קשת המגזרים בישראל: יהודים, נוצרים, מוסלמים, בדואים, דרוזים, חילוניים ודתיים. המתחרים התמודדו על פרס הסטארטאפ העסקי המצטיין וכן על פרס ההשפעה החברתית ליוזמות למען הקהילה. חבר השופטים, שכלל את בכירי הקהילה העסקית, בחר את היזם העסקי ואת היזם החברתי של השנה.

באירוע התחרו עוד כמה מיזמים ממרכז היזמות בעפולה, הפועל בתמיכת USAID ועיריית עפולה; בהם KORAL - מברשת חדשנית לטיפוח השיער, עם קפסולות ייחודיות מתחלפות, המותאמות למשתמש. נוסף על כך נוצר שיתוף פעולה בין־מגזרי עם מרכז היזמות בסח'נין, למיזם חברתי וחינוכי בשם 'די לבריונות', שנועד למגר את תופעת הבריונות ברשת בקרב בני הנוער.

האירוע נערך במעמד מייסד ויו"ר 'יוניסטרים' רוני צארום ואנשי עסקים רבים, בהם המנכ"לים של פייסבוק ישראל, גוגל ישראל, IBM, אינטל, שלושת הבנקים הגדולים, וכן יצחק הרצוג יו"ר הסוכנות היהודית, אנשי תקשורת ודיפלומטים.

בת שבע משה, מנכ"לית יוניסטרים: "קשה לתאר את רמות האנרגיה והאופטימיות שהרגשנו בהיכל התרבות בשבוע שעבר. בני הנוער המדהימים שלנו הוכיחו שהכל אפשרי. אלפי אנשי עסקים הגיעו לאירוע כדי לראות את היזמים המבטיחים ולתמוך בפעילות של 'יוניסטרים'. תחרות 'יזם השנה' היא ללא ספק אירוע בלתי נשכח".