"אחרי שפעם אחת השליכו אותו, פעם שנייה אני לא אתן לזה לקרות. אני יודעת שיש כוונה להחזיר אותו למקומו ולתת לו את הכבוד הראוי", אומרת תקוה סורק (66) מעפולה, שמצאה את השלט האבוד של רכבת העמק הישנה, שמנציח את חלוצי העמק אשר יישבו את האזור והפריחו אותו. סורק דאגה לשחזר אותו והשיבה אותו לעיריית עפולה משופץ. כעת היא ממתינה שהעירייה תחזיר אותו לתחנת הרכבת הישנה.

כשהחל שדרוג פארק הרכבת במרכז העיר לפני מספר שנים, נעלם ממנו פריט חשוב - שלט שהוצב במקום עוד מימים ימימה ומנציח כאמור את החלוצים. מי שהבחינה בו באחד מטיולי הבוקר שלה בספטמבר 2017, היא תקוה סורק, נשואה ואם לשני בנים, תל אביבית במקור שהגיעה לעמק בעקבות בעלה.

"בזמנו צחקנו וקראנו לזה 'החור שבקצה הסרגל', אבל גיליתי מקום מדהים ואנשים מדהימים. זה הדבר הכי טוב שעשיתי בחיים שלי להגיע לכאן", היא אומרת ומשחזרת את רגע הגילוי: "אני ובעלי נהגנו לצעוד בבקרים. מסלול ההליכה שלנו היה באתר c1 מול הקאנטרי. באחד הבקרים הבחנתי בלוח באחד מאתרי פסולת הבנייה, מין שלט שמשך את תשומת לבי. השלט היה מכוסה בחומרי בנייה, מלט וצבע ולא היה ניתן לראות אם כתוב עליו משהו, אבל אמרתי לבעלי שיש לי תחושה שיש משהו מאחורי השלט הזה. שהוא לא שלט רגיל. הוא אמר לי 'עוד פעם התחלת?' אבל יש לי אינטואיציה מאוד חזקה. כשמצאתי אותו מאוד התרגשתי".

תקוה סורק, השלט וראש העיר אבי אלקבץ. יחזור למקומו | צילום: שרון צור

סורק אכן לא ויתרה, לקחה את השלט לביתה והחלה להסיר את השכבה הראשונה ממנו. "הורדתי את השכבה של המלט והבחנתי בכמה מילים שבצבצו ממנו: 'משמר העמק' ו'סלילת כביש'. מיד הבנתי שזה השלט של רכבת העמק הישנה והעיר עפולה בראשיתה. אני מורה לשעבר בבית ספר 'אלון יזרעאל'. בשיעורי מולדת למדנו על 'עפולה עירי' וכל הסיפור הזה של משמר העמק והחלוצים חזר אליי".

סורק אומרת כי מיד נכנסה לאינטרנט כדי לחפש מידע נוסף על השלט והקשר בינו לבין קיבוץ משמר העמק והעיר עפולה. "קראתי על החלוצים הראשונים שהגיעו ממשמר העמק והיו בין הראשונים שסללו את מתחם הרכבת", היא מספרת.

אחרי הגילוי המסעיר החלה סורק בתהליך של שיקום השלט כדי לגלות את כל הכתוב בו. "הגעתי לבחורה מרמת הגולן שמשחזרת שלטים, דינה פרץ שהיא ברמה עולמית. יחד עם בחור מקצרין הם התחילו להוריד את השכבה הראשונה של הלכלוך. בסיום היא שלחה לי תמונה של השלט שגרמה ללב שלי לדפוק מרוב התרגשות. ראיתי שזה אכן הסיפור של עפולה ואמרתי 'איך זה הגיע לאשפה לעזאזל'. מישהו שלא מכיר את הסיפור של העיר לקח והשליך את זה. יליד העיר לא יעשה דבר כזה".

אחרי השחזור התברר הכיתוב על השלט שזהו לשונו: "במקום זה בשנת 1925, הוקם מחנה האוהלים של 'קיבוץ ב' של 'השומר הצעיר'. לכאן עבר מסלילת כביש נווה שאנן ב-1922 ומייבוש ביצות נהלל. כאן התאחד עם 'קיבוץ ד' ויחד הקימו את הקיבוץ הראשון בעמק יזרעאל המערבי, קיבוץ משמר העמק".

בנובמבר 2018 נתקלה סורק בכתבה בעיתון הקוראת להחזרת שלט ההנצחה לראשוני העמק. "התקשרתי לדינה ואמרתי לה שמחפשים את השלט הזה. הבית שלו זה בעפולה. היא כמובן אמרה שאין בעיה והשלט חזר בצורה נקייה ומסודרת".

סורק החזירה את האבידה לעיריית עפולה כחודשיים לאחר חילופי השלטון ובחירתו של אבי אלקבץ לראשות העיר. "פניתי לאבי שאמר שהוא יקבל את השלט בשמחה. זה שלט של כל תושבי עפולה. כשהבאתי אותו לעירייה היתה התרגשות מאוד גדולה. ביקשתי ממנו שיחזיר אותו למקום שבו היה מלכתחילה בתחנת הישנה כדי להחזיר את הכבוד לכל החלוצים".

יש לציין כי השלט עדיין לא חזר למקומו אך בהחלט יש כוונה לכך. "מאז אני כל חודש מתייצבת בעירייה ושואלת לגבי השלט. אני מגיעה מבית שורשי, בית של חלוצי הארץ. אבא שלי היה חבר במחתרת ואמא שלי הגיעה לפה כתינוקת. הנושא של כבוד למדינה ואהבת הארץ הוא מאוד משמעותי אצלי וזה גם מה שאני מקנה לילדים ולנכדים שלי".