לאחרונה התקיים טקס חניכת 'מצפה אבינועם' ביער בלפור על שם אבינועם פרץ ז"ל במעמד ראש העיר אלי ברדה ומפקד מג"ב ניצב קובי שבתאי.

אבינועם פרץ ז"ל, בן מגדל העמק אשר גדל והתחנך בעיר, נרצח בספטמבר 1992 ע"י מחבל בצומת הגבעה הצרפתית בדרכו לבסיס בירושלים. אבינועם זיהה את המחבל שהתכוון לבצע פיגוע המוני ולאחר מאבק ממושך עמו המחבל ירה בו והרגו. על מעשה גבורה זה הוענק לו לאחר מותו עיטור המופת של משטרת ישראל. במעשה הגבורה שעשה הציל אזרחים רבים שעמדו בטרמפיאדה בצומת הגבעה הצרפתית.

המצפה ביער בלפור. "תבנית נוף מולדתו" | צילום: עיריית מגדל העמק

לאחר 27 שנה ומחשבות רבות על הדרך להנצחתו, נחנך המצפה על שמו ביער בלפור, המקום שבו בילה אבינועם שעות רבות בצילומי טבע ונוף שכל כך אהב. המצפה הוקם בסיוע הרשות המקומית, משמר הגבול, קק"ל והמשפחה. זה כ־11 שנים מתקיימת כל שנה תחרות ירי לזכרו עם מיטב לוחמי החיל ונציגי כל היחידות המובחרות. השנה התקיים טקס הענקת הגביעים וסגירת היום במצפה.

מצפה זה הוא אתר טבע שאליו יגיעו לוחמי החיל ויתקיימו בו טקסים של סיומי קורסים והכשרות לוחמים במשמר הגבול. כמו כן במצפה יש דברים שונים שמספרים את סיפור חייו ומסבירים על המקום ועל הנוף. כידוע, הנצחה אישית מתבצעת למי שזכה בעיטור על גבורתו כדי לחנך את הדור הצעיר על מורשתו, על המחויבות לשירות ועל הגיוס לצה"ל.

ראש העיר אלי ברדה אמר: "אבינועם ז"ל היה עתיר כישרונות ויכולות ויער בלפור, האזור שבו הוקם המצפה, היה תבנית נוף מולדתו ומקור להשראה שקיבל, כך שמדובר בסגירת מעגל מרגשת. יישר כוח לכל העוסקים במלאכה שקידמו את התהליך והביאו להקמת המצפה המדהים שצופה על עמק יזרעאל".