באחד האתרים בהם אני כותבת התפתח דיון מדהים סביב נושא הפחד מהזיקנה, פחד מהמוות ועוד. אנשים רבים הגיבו לכתוב וכל תגובה העידה עד כמה אנחנו שונים זה מזה, עד כמה אנחנו חושבים ומרגישים אחרת ועד כמה אנחנו פועלים באופן שהוא רק שלנו.

אתן דוגמא לכמה תגובות: 

"אני בת יענה, לא מדברת על המוות ולא חושבת עליו". 

"אני מפחדת רק להיות מעמסה".

"בואו נודה על האמת, כולנו מפחדים מהלא ידוע".

"אני חיה את ההווה ולא מתעסקת עם העתיד".

פחד הוא מושג מאוד סובייקטיבי. אחד מפחד מג'וקים ולא מקפיצת באנג'י, אחר מפחד מקפיצת באנג'י אבל לא מג'וקים. כל אחד ועולם הפרשנויות האישי שלו למושג פחד.

צילום: pexels

אם אנחנו רוצים לבחון לעומק את המושג, אצל כל אחד באופן אישי, נגלה שמודל הפחד נבנה אצלנו מהיום שנולדנו.

בתחילה הפחד הוא הישרדותי - אנחנו בוכים, קוראים לעזרה או מפתחים תסמינים פיזיים על מנת לקבל את הצרכים הבסיסיים שלנו. בהמשך אנחנו לומדים להשתמש בפחד מתוך מקום של שמירה על עצמנו. אנחנו מזהים סכנות, מגיבים אליהן ובכך מונעים סיכונים שמאיימים עלינו.

ילד שגדל במשפחה שגידלו בה כלב - לא יפחד מכלבים. ילד שגדל במשפחה שהביעה חשש ופחד מכלבים - יפתח חששות דומים.

כל אחד מאיתנו בונה את עולם הסכנות והפחדים שלו מתוך התנסותו מיום בואו לעולם. ילד שלא חווה חיבוק, מגע, אהבה - באופן חד משמעי יפרש ביטויים של רגש כחולשה, איום ועוד. יתרה מזו - כל ההתפתחות הפיזית-רגשית-קוגנטיבית תתפתח באופן חריג לנורמה.

המושג "פחד מוות" מהווה מושג קיצון לפחד הגדול ביותר שקיים אצל בני האדם. ושוב נשאלת השאלה מהו פחד ואיך כל אחד מתמודד איתו.

במפגשים פרטניים אנחנו מאבחנים את הפחד, מה המוצא שלו, מתי נחווה משמעותית בחייו של האדם ואיך חווה אותו. אנחנו עושים מסע בעולמות הפחד. נכון, זה אולי קצת מפחיד - אבל זה כל כך משחרר.

בשיטת NLP אנחנו עושים תרגילים של "הקטנת" תמונת הפחד ו"הגדלת" תמונה חליפית - שתואמת לנו יותר. זה אולי נשמע מופרך וקצת רוחניקי, אבל זה לא וזה עובד.

באותה נשימה אני רוצה להדגיש שאני מעודדת פחד.

אז איך זה יכול להיות, אתם שואלים?

יש פחד מניע - הוא מניע את הסקרנות שלנו, הוא מזרים לנו אדרנלין, הוא נותן לנו תחושת חיות והתמודדות - כמו גם תחושת הצלחה שאין שנייה לה.

פחד כזה מאפשר לנו להתקדם. לחוות את החיים ולהרגיש שאנחנו מתמודדים בהצלחה עם מכשולים.

את הפחד המשתק אחנו מנסים למגר. פחד משתק לא מאפשר התפתחות בריאה. הוא מתפתח לפוביות שהן כבר בתחום הפתולוגיה ולשם כך נדרש טיפול נפשי. פחד משתק מונע מאיתנו ליהנות ולחיות ולמצות את החיים - הוא זה שמניע אותנו ולא להיפך. 

יש חברות בהן פחד מוגדר כחולשה. זו הסתכלות חברתית-תרבותית וניתן לבדוק אותה ולנטרל ממנה את הבושה, החולשה, ההקטנה וכו'.

תשאלו את עצמכם - איך נראה הפחד שלכם? הוא מניע ומונע מכם דברים? אתם יכולים לו? יכולים להתמודד איתו? להשקיט אותו כשאתם רוצים? אם הצלחתם לדבר עם עצמכם את המושג "פחד" - אתם כבר במקום מצויין.

עכשיו תנסו לדבר אותו גם עם אחרים.

יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק  או בטלפון 050-6803313