עיריית עפולה קיבלה את המלצת בית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, והודיעה כי תפתח את הפארק לכלל מבקריו. בית המשפט הבהיר, כי אין למועצה מקומית כל סמכות לסגור פארק ציבורי; התקנות הקיימות אינן מאפשרות לרשויות לגבות תשלום כניסה, קל וחומר לאסור כניסה כליל. את העתירה בנושא הגישה עמותת עדאלה.

הפארק העירוני בעפולה (צילום: שרון צור)

הפארק יפתח בעוד יומיים, ב-16 ביולי לכלל הציבור. גורם בעיריית עפולה מסר כי השופט לא התייחס בדיון לנושא הגזעני, לכאורה, והוריד אותו מסדר היום.

כזכור, החל מה-1 ביולי עבר הפארק לתקופת הקיץ לניהול רשת 'שחקים' שהפעילה בו פעילויות מגוונות לתושבי עפולה בלבד. על פי המהלך הזה רק תושבי עפולה הורשו להיכנס לפארק בימים ראשון עד חמישי. בימי שישי הפארק נפתח לכולם. בעקבות החלטה זו פנתה עדאלה לבית המשפט.

בתגובה לפס"ד שאישר את הודעת עיריית עפולה, מסר עו"ד פאדי ח'ורי אשר באמצעותו הוגשה עתירת עדאלה: "כבר בחודש דצמבר 2018, כאשר עיריית עפולה סגרה את הפארק בפני תושבי חוץ בחג החנוכה, טענו כי אין לה כל סמכות לעשות זאת וכי המהלך אינו חוקי. לכן, אל מניעיה הגזעניים של עיריית עפולה והעומד בראשה, כלל לא היה צריך להידרש היום בית המשפט, למרות שאישר היועמ"ש בחוות דעתו כי עולות שאלות כבדות משקל ביחס למניעים אלו. אנו מקווים כי המסר עבר גם לעיריית עפולה וגם ליתר הרשויות המקומיות בישראל, כי המרחב הציבורי צריך להיות פתוח באופן שוויוני בפני כולם ללא הבדל של זהות אתנית או אחרת".

מעיריית עפולה נמסר: "כבוד השופט דני צרפתי הבהיר מיד עם פתיחת דבריו כי הוא אינו רוצה לצבוע את הדיון ואת ההחלטה במונחים של גזענות, ובצדק!. ביקשנו, בצעד אמיץ, להעניק לתושבי העיר חיי תרבות ופנאי עשירים יותר כיאה לעיר הבירה של התרבות בצפון תוך התבססות על התקנות שפרסם משרד הפנים בנוגע לפארקים. בעקבות ההחלטה לפתוח את הפארק ניאלץ להעביר חלק מהפעילויות למתנ"סים, לבריכה העירונית ולמוקדים נוספים ברחבי העיר כדי להבטיח את הנאתם ובטיחותם של התושבים. נמשיך לבחון את הנושא ונפעל מול משרד הפנים כדי לקדם את התקנות המדוברות בנושא הפארקים ונבדוק כיצד ליישמן בעתיד הקרוב".