בית הספר 'גוונים' בעפולה זכה לפני כשבוע בפרס החינוך להוראת לימודי השואה מטעם מוזיאון 'יד ושם' על תוכנית לימודית מגוונת בנושא השואה שנקראת 'בשבילי הזיכרון'.

צוות בית הספר מקבל את הפרס | צילום: בית ספר גוונים

ההצגה 'הסיר של שמחה' שהפיקו תלמידים, הכנת כרזות בנושא שואה, קריאת ספרות אודות גיבורים מהשואה, תערוכת אוניות מנייר שזכו לשמות של אוניות מעפילים, תצוגת פסנתר ענק ממנו עפו פרפרים, הדמיה של גטו טרזין, שחזור מרתף מסתור - כל אלה הם רק חלק מהתוצרים שיצרו תלמידי בית הספר יחד עם המחנכות במסגרת לימודי השואה בשנת הלימודים הנוכחית.

בבית הספר מתקיימת זו השנה הרביעית תוכנית חינוכית ייחודית רב גילית מכיתה א' ועד כיתה ו' שנבנתה על בסיס התוכנית 'בשבילי הזיכרון', בשיתוף הצוות החינוכי וההורים. בתחילת הדרך עבר צוות המורים הכשרה לתוכנית אותה הובילה נעמה אגוזי, מדריכת 'יד ושם' ומאז פיתח בית הספר תוכנית ייחודית הכוללת בין היתר למידה אינטגרטיבית ומגוונת סביב סיפורי ההצלה שנקראו בכיתות. נוסף על כך שמעו התלמידים עדויות מפי אנשי צוות שהם דור שני לניצולים, נפגשו עם הסופרת איריס ארגמן ועסקו במפגש ערכי וחווייתי עם זיכרון השואה במחברות אישיות לתוכן אספו מידע ורשמים אישיים. החוויות כולן עובדו והוצגו בחדרי תצוגה ומרחבי למידה אשר כללו תוצרים פרי עבודתם של הילדים ולעתים גם של ההורים שיצרו יחד עם ילדיהם מגן דוד ענק תחת הנושא 'זהות'.

בטרם התקבלה ההחלטה על בתי הספר הזוכים אירחה מנהלת בית הספר, אילנית בן ישי, סיור של ועדת הפרס שהתרשמה מהתוצרים הרבים ובעיקר מהשפה האחידה של הצוות והתלמידים המעידה על תהליך ארוך טווח. לפני כשבוע, כאמור, הוזמנה הנהלת בית הספר לטקס במהלכו הוענק פרס מפעל חינוכי לשנת תשע"ט להוראת לימודי השואה בקטגוריית בתי הספר.