חן בטיטו, אמא לילד המוגדר כ'מולטי אלרגי' בבית ספר יסודי בעפולה, טוענת כי בנה נמצא בסכנת חיים מתמדת בשעות הלימודים כיוון שפרט לשלוש שעות שבהן הסייעת מלווה אותו, הוא נשאר ללא השגחה בשארית היום.

חן בטיטו ובנה | צילום: אלבום פרטי

לדבריה, הילד אלרגי לכל דבר היכול להכיל ביצים, בוטנים, אגוזים, שומשום ושקדים. האלרגיה מתבטאת גם כאשר הילד נחשף למזון הזה במגע ולא רק באכילה, לכן השגחה עליו בכל שעות היום היא קריטית מאוד. "מגיל תשעה חודשים מצאו שהילד אלרגי ברמה שמסכנת חיים", מסבירה האם ומוסיפה, "ההתקפים שהיו לו בחיים היו רק ממגע למאכלים האלה ולא בגלל שאכל אותם. מספיק שמישהו אכל עכשיו חמאת בוטנים ונגע בו, הוא יכול לקבל התקף שמסכן חיים".

האם מציינת שעד כיתה א' הילד קיבל סייעת צמודה לאורך כל שעות היום, אך השנה עקב קיצוץ בשעות הסייעות, הילד זוכה רק לשלוש שעות סיוע. "בגלל העובדה שהוא מולטי אלרגי והאלרגיה שלו כוללת מאכלים בסיסיים, אני לא יכולה לבקש מההורים לא להביא ביצה, חומוס או מיונז, שאלה דברים בסיסיים בסנדוויץ'. בוטנים למשל אני מבקשת מהם לא לשלוח עם הילדים לבית הספר. ברגע שאני אגיד להורים שיש חוזר מנכ"ל שאסור להכניס את המאכלים האלה לבית הספר, הם יפתחו כלפי הילד אנטי ואני לא רוצה להגיע למצב כזה", היא מסבירה.

בטיטו אומרת כי מחשבות להפסיק לשלוח את הילד לבית הספר כבר עולות, אך הפחד שהילד ירגיש שונה מהשאר גם קיים. "אני מפחדת שהוא יפספס הרבה חומר ולא יקבל את החינוך הראוי. זה יגרום לו להרגיש שונה".

האם אומרת שערעור שנשלח למשרד החינוך נדחה, לכן ביקשה את עזרת העירייה שלטענתה גם היא סירבה לסייע. "אני יודעת שיש ילדים בבית הספר שלו עם בעיות התנהגות, שלא מסכנות חיים כמו במקרה של הבן שלי והם מקבלים סייעת דרך העירייה. אני ביקשתי עזרה ואמרו לי שזה בלתי אפשרי. יום הלימודים הוא שש שעות. אני מבקשת שהעירייה תשלים עוד שלוש שעות, לאחר שלוש שעות הסיוע של משרד החינוך. כל זמן שהילד בבית ספר בלי ליווי, הוא בסכנת חיים. בשנה שעברה היתה לו תגובה חריפה בזמן הפסקה, לאחר מגע עם ילד שכנראה אכל נוטלה, שיכלה להתפתח למקרה חמור הרבה יותר אם הסייעת לא היתה לצדו. מדובר בדקות קריטיות שאם לא פועלים בזמן, זה יכול להסתיים באסון".

עיריית עפולה מסרה בתגובה: בעפולה יש כ-40 תלמידים הזקוקים ליווי סייעות. ההחלטה על שעות הצמדת סייעות לתלמידים, היא החלטה

ובמימון של משרד החינוך, כאשר כל הנתונים הרפואיים הרלוונטיים מונחים לפניהם, כמו גם במקרה של חן בטיטו. במקרה זה, כמו במקרים נוספים הגישה העירייה ערעור למשרד החינוך שנדחה. באפשרות ההורים לפנות ישירות למשרד החינוך ולערער שוב על ההחלטה בצירוף המלצתנו".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "ועדת מטה משותפת ובה נציגי משרד הבריאות ומשרד החינוך דנה בכובד ראש ובאופן מקצועי וענייני בכל בקשה שמונחת לפניה. שעות סיוע רפואי נקבעות על פי החלטת הועדה בכפוף לקריטריונים ולמסמכים הרפואיים שהוגשו לוועדה. בנוסף, יצוין כי חוזר מנכ"ל שעניינו: 'התנהלות הצוות החינוכי להבטחתם של הילדים האלרגיים' מחייב את מנהל /ת בית הספר וכלל הצוות החינוכי לפעול להבטחת שלומו, בריאותו ובטיחותו של כל ילד במסגרת שהותו במסגרת החינוכית וכך אכן פועל ביה'ס".