מחקר חדשני וייחודי מסוגו מתקיים בימים אלו במכללת עמק יזרעאל, בהשתתפותם של פרופ' איריס חיימוב, ד"ר עמי כהן וד"ר עופרה פלינט־ברטלר לצד צוות גדול של סטודנטים ועוזרי מחקר. המחקר משלב טכניקות חדשניות לצד מכשור רפואי מתקדם ומנסה לעזור לציבור הרחב להיגמל מסיגריות ובמקביל לשפר את דפוסי השינה שלו.

מכללת עמק יזרעאל (צילום: שרון צור)

ד"ר עמי כהן מתאר: "עישון סיגריות גורם למגוון בעיות בריאותיות, משפיע על המצב הריאתי של האדם ועלול להוביל לסרטן. רוב הציבור מודע לסכנות, אולם מתקשה מאוד להפסיק לעשן. מרבית האוכלוסייה אינה יודעת כי דפוסי שינה לקויים משפיעים לרעה על כל תחומי החיים: מחלישים את המערכת החיסונית, משפיעים לרעה על מצב הרוח, על התפקוד הקוגניטיבי וכן גורמים להשמנה".

העישון, בין השאר, גורם לפגיעה באיכות ובמשך השינה. נוסף על כך, אצל מעשנים ניתן למצוא רמות גבוהות של סטרס. "האבסורד הוא שהפסקת עישון, במיוחד בשלבים הראשונים שלה, גורמת להידרדרות נוספת באיכות השינה. בעצם מה שהמחקר שלנו מנסה להוכיח הוא שכדי לעזור לאדם להיגמל מסיגריות יש צורך לתמוך בדפוסי השינה שלו", לדברי כהן.

כדי לשפר את דפוסי השינה, המחקר הנוכחי משתמש בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי-דיגיטלי מתקדם שניתן למשתתפים בחינם. האפליקציה הייחודית שבה משתמשים במחקר (של חברת Sleeprate) מספקת נתונים מתקדמים לגבי איכות ושלבי השינה. כל הנבדקים במחקר מקבלים סנסור שבאמצעות האפליקציה מתחבר לטלפון הנייד. חשוב להבין כי הסיבות לנדודי שינה ולקשיים בהירדמות יכולים לנבוע מסיבות שונות, אולם הטיפול המומלץ ביותר על ידי הרופאים בתחום הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). ד"ר פלינט־ברטלר מסבירה: "האדם בעצם מקבל מידע לגבי השינה שלו, מה מקדם אותה ומה מעכב אותה לצד טכניקות הרפיה שונות, כל זה ללא תלות בתרופות. תהליך כזה בשוק הפרטי עולה כסף רב, וכאן אנחנו מזמינים את הציבור להגיע ולקבל את הסנסור והאפליקציה בחינם, ויש גם בונוס כספי למי שיימצא מתאים".

"בונוס כספי למי שימצא מתאים" (צילום: דוברות אקדמית עמק יזרעאל)

בטח שמעתם הרבה בתקופה האחרונה את המילה 'מיקרוביום'. "לכל אחד מאיתנו 'טביעת אצבע חיידקית' ייחודית ושונה שמסבירה את המצב הבריאותי שלנו", מספרת פרופ' חיימוב. "בעבר נחשבו החיידקים ל'אויבים', אולם כיום ברור לנו שיש להם תפקיד חשוב בפירוק המזון ובייצור ויטמינים שונים. דפוסי שינה לקויים ועישון משפיעים לרעה על הרכב החיידקים".

כאמור, המחקר שנערך בימים אלו מגייס משתתפים בני 40-18 מעשנים וכאלו שלא. ד"ר כהן מסכם ומזמין את הציבור לקחת חלק במחקר שעתיד לשנות את חייהם של מי שייקחו בו חלק: "זה בהחלט מחקר פורץ דרך. כל מי שישתתף בו יזכה לקבל תמיכה בהפסקת העישון, הכוללת פגישה עם מומחה בתחום ההתמכרויות והמלצות תזונתיות אישיות - דבר העולה אלפי שקלים בשוק הפרטי".