מיזם ייחודי נחנך בבית הספר 'עצמון' בנוף הגליל. המיזם התחיל בגינת ירק קטנה שטיפחו התלמידים במסגרת לימודי תזונה נכונה והגנת הסביבה. התלמידים, יחד עם הצוות החינוכי ובתמיכת הורים חברי הקיבוץ העירוני 'משעול', גידלו בחצר בית הספר סלק, מלפפונים, בצל, פלפלים ואפילו תותים. "מדי יום חמישי הכינו התלמידים לעצמם ארוחה בריאה שכל מרכיביה נלקחו מהירקות ומצמחי התבלין שגידלו בגינה", מספרת לימור סגל, מנכ"לית עמותת 'תיקון' - עמותה שהוקמה על ידי חברי הקיבוץ ואחראית על פרויקטים חינוכיים שונים.

חונכים את החממה עם ראש העיר (צילום: עיריית נוף הגליל)

בעקבות הצלחת הגינה נולד הרעיון להקים חממה אקולוגית מדעית, שתאפשר לתלמידים לגדל ירקות באופן מבוקר ולהתנסות בפיתוח של זנים חדשים. להקמת החממה נרתמו ההורים, ובעזרת הקיבוץ העירוני 'משעול' הצליחו לגייס סכום של 400 אלף שקל - מתוכם 100 אלף שקל בגיוס המונים באינטרנט. "החממה הוקמה על שטח של חצי דונם. זהו פרויקט מהגדולים והמתקדמים בארץ; הוא ישרת בשלב הראשון את ילדי בית הספר ובשלב השני בתי ספר נוספים ואת העיר עצמה. החממה תאפשר לנו להזניק את לימודי הסביבה והמדעים, וכך להכין את הילדים לאתגרי המחר", אומרת סגל.

הילדים יערכו בחממה ניסויים בגידולים חקלאיים וילמדו מתוך התנסות אישית על חיים בריאים ותזונה נכונה. מנהלת בית הספר שירה ירדני אומרת כי הלמידה בחממה תאפשר לתלמידים לחוות מקרוב בעיות אמתיות בתחומי האקולוגיה, הביולוגיה, החקלאות והתעשייה: "התלמידים יתנסו במציאת פתרונות לבעיות אלו באמצעות עבודת מחקר, התנסות אישית ועבודת צוות".

ביום חמישי שעבר נחנך הפרויקט בטקס חגיגי בהשתתפות ראש העיר רונן פלוט וראש מנהל החינוך אורנה פישר. "הקמת החממה היא חלק מהייחודיות של בית הספר, המשלב שיטות חינוך מתקדמות לצד לימודי סביבה – כל אלה מתחברים גם לשם החדש של העיר, נוף הגליל", אמר ראש העיר רונן פלוט, שבירך על המיזם.