המועצה האזורית עמק יזרעאל תקים בקרוב מחלקה רשותית חדשה או עמותה חדשה לטובת קידום התיירות בעמק. הגוף החדש יחליף את עמותת התיירות בעמקים, שפעלה במשך הרבה שנים בעמק יזרעאל בשותפות עם מועצות נוספות והפסיקה את פעילותה לפני כמה חודשים.

עמק יזרעאל. יש בו עשרות אתרי תיירות | צילום: שרון צור

בחודשים האחרונים נעשה במועצה תהליך בשיתוף התיירנים בעמק שנועד להקים את הגוף חדש, שיענה על הצרכים והדרישות של התיירות בעמק יזרעאל ללא שותפות עם מועצות נוספות. "החלטנו לעשות שינוי מבני במקום להמשיך להיות שותפים בעמותה עם כמה רשויות מאחר שזה יצר עבורנו כמה מגבלות", הסביר ראש המועצה אייל בצר, "נקים גוף רק של המועצה, שיקדם את התיירות והכוונה היא להשקיע בו יותר כסף מבעבר. בקרוב מאוד תהיה פגישה עם התיירנים שבה נציג את המתכונת החדשה".

"פוטנציאל התיירות בעמק גדול"

בעמותת התיירות בעמקים היו חברים כ־120 אתרי תיירות, מרביתם מאזור המועצה האזורית עמק יזרעאל והשאר ממועצה אזורית מגידו, הגלבוע וזבולון. לאחרונה הוחלט על סגירת עמותת התיירות ומתן אפשרות לכל מועצה אזורית לפתח את התיירות בתחומה, מתוך ראיית חשיבות התיירות כמנוף לפיתוח כלכלי ומיתוגי.

"עמותת התיירות בעמקים היתה עד לא מזמן הגוף היחיד שנתן מענה לתיירות הכפרית־חקלאית באזור. העמותה פעלה בהצלחה שנים ארוכות ובתקציבים לא גדולים", אמרה המנכ"לית האחרונה של העמותה אורית מסר־הראל תושבת היישוב תמרת, "העמותה עשתה ככל הניתן כדי לשווק את העמק כאזור תיירותי, לערוך השתלמויות מקצועיות לבעלי אתרי התיירות, להביא סוכני נסיעות לאזור ועוד. היה לי הכבוד לנהל את העמותה בשבע השנים האחרונות ולהכיר את החקלאים העוסקים גם בתיירות".

ראש המועצה אייל בצר | צילום: שרון צור

על המהלך החדש של בצר להקים גוף רק למועצה האזורית עמק יזרעאל, אמרה מסר־הראל: "הייתי שותפה לחשיבה הראשונית בנושא זה. אני מברכת על הרעיון של ראש המועצה אייל בצר ומאחלת בהצלחה".

מה הפוטנציאל של התיירות בעמק יזרעאל?

"פוטנציאל התיירות החקלאית בעמק גדול מאוד. תיירים מבחוץ וגם תיירים ישראלים שמחים לגלות את הפנים הירוקות־חקלאיות של המדינה. כמה נעים ונוח למשפחה מתל אביב לעלות לרכב ותוך פחות משעה לגלות שיש מרכזי תיירות חקלאיים הכל כך שונים מחוויית העיר. לאחרונה חזרתי מהשתלמות בנושא התיירות החקלאית באיטליה ושם התרשמתי כמה הנושא מפותח ונמצא תחת פיקוח ופיתוח ממשלתי".

ויקי סלע, הבעלים של פארק הדיג 'דג בכפר' ו'קטיף בכפר' ביקנעם המושבה, היתה חברה בעמותת התיירות בעמקים 29 שנים והיא לרגע לא מצטערת שפעילותה נסגרה. "לא צר לי שפעילותה הופסקה כי לא הרגשנו חלק ממנה", אמרה סלע בכנות, "צריך שיהיו תקציבים ומינימום אירועים. הדברים היו צולעים. למשל יש את פסטיבל חלב ודבש שאף פעם לא היינו חלק ממנו".

על כך שעמק יזרעאל מקימה גוף חדש לעצמה אמרה סלע: "אני מקווה שבמגידו יחשבו גם להקים דבר כזה, אבל אני מצפה שיעשו משהו אחר ושונה. אותה מתכונת לא תקדם אותנו".