פרויקט חדשני במגדל העמק שנקרא 'מעגלי נתינה' יצא לאחרונה לדרך, במסגרתו תלמידי כיתות ו' מבתי הספר היסודיים מתגייסים אחד למען השני ולקהילה.

התלמידים המשתתפים בפרויקט. לתת | צילום: עיריית מגדל העמק

במהלך כמה חודשים העבירו מחנכות הכיתה את התלמידים תהליך אישי וכיתתי שכולו נתינה. בשלב הראשון מילא כל תלמיד שאלון אישי שאפשר לו לבדוק עם עצמו את יכולותיו וחזקותיו, מקומות בהם היה רוצה לתת, ונקודות אותן היה רוצה לחזק ולקבל בהן עזרה. מתוך השאלונים עלו צרכים לעזרה לימודית כמו גם בקשות להתפתחות אישית בתחומים היצירתיים והחברתיים. הילדים נרתמו למשימה ואף פיתחו אותה והכינו שיעורים מבעוד מועד במטרה להעביר את השעה בצורה חווייתית ומעשירה.

בשלב שני, הכיתות יצאו לפעילות התנדבותית בקהילה. הכנת ארוחת בוקר למתנדבי יד שרה, משתה פורים לגני ילדים, הכנת מארזי שי וחלוקתם לגורמים שונים בעיר היו רק חלק מהפעילויות.

השלב השלישי בפרויקט שהתקיים ביום 'המעשים הטובים' כלל את ההורים בתוך מעגל הנתינה. יחד עם התלמידים תכננו וביצעו פרויקטים גדולים בתוך העיר עבור אוכלוסיות שונות ומגוונות כגון: פעילות חברתית במפעל המוגן, מסיבה עם דיירי הוסטל בית גרבסקי - נכים קשים בקהילה, מסיבה עם קשישים ממרכז יום, ציורי רצפה בשכונות, מסיבת בת מצווה עירונית והכנת ארוחת בוקר לסניף האגודה למלחמה בסרטן.

מנהלות בתי הספר ומחנכות הכיתה דיווחו כי באמצעות הפרויקט הן למדו יחד עם התלמידים להכיר כוחות חדשים של עשייה בתוך מגדל העמק, נחשפו לאוכלוסיות שונות שלא תמיד יוצא להם לפגוש ביומיום והרחיבו את מעגלי הנתינה האישיים והכלליים.

מלי אליגוב, ראש מינהל החינוך ואילנה פרץ עייש, מנהלת היחידה ההתנדבותית בעיר, סיכמו: "ייחודה של תוכנית 'מעגלי נתינה' הוא בכך שהתוכנית בנויה בצורה הדרגתית בשלושה מעגלי נתינה, ובכך מעבירה את התלמיד מסע שמתחיל מתוכו פנימה בבירור כוחותיו ויכולתו לתת לאחר, דרך קבוצת השייכות הכיתתית והמשפחתית אל הקהילה. התוכנית נותנת לתלמידים הזדמנות להתנסות בנתינה מתוך הנחה כי חוויית הנתינה והקבלה תשפיע עליהם בעתיד כאזרחים פעילים ותורמים לחברה. כל הכבוד למנהלי בתי הספר ומחנכות הכיתות על שיתוף הפעולה ועל ההשקעה בתוכנית, ולתלמידים ולהורים שלקחו חלק בעשייה ההתנדבותית והעלו את המודעות לערך מהנתינה והערבות ההדדית".

דורון אלחרר, סגן ראש העיר ומחזיק תיק השירותים החברתיים, הוסיף: "מגדל העמק היא עיר מתנדבת וקהילתית. חשוב להטמיע את ערך הנתינה גם לדור הצעיר. על כן, אני מברך על היוזמה החשובה והערכית".