איש התקשורת מעפולה אבי פילוסוף ז"ל, שניהל במשך 13 שנה את אתר 'סבבה בצפון', הלך ביום רביעי לעולמו ממחלת סרטן נדירה והוא בן 70. ביום חמישי, אתמול, ליוו אותו בדרכו האחרונה משפחה, חברים, ראש העיר עפולה אבי אלקבץ, סגנו שלמה מליחי, מנכ"ל העירייה שלום שלמה ויו"ר דירקטוריון המתנ"סים אלי מלול, שספד לו בהלוויה.

אבי פילוסוף ז"ל. עזר להרבה אנשים (צילום: אלבום משפחתי)

לפני כחודש וחצי גילו הרופאים כי העיתונאי האהוב והמוערך סובל ממחלה נדירה. הוא עבר מספר טיפולים וסבל מאוד, אך על פי הערכות פילוסוף ז"ל כבר שנתיים סחב איתו את המחלה, תוך כדי כאבים רבים אותם הסתיר מסביבתו. "אבא חלה בסרטן מאוד נדיר. הוא היה בסך הכל השישי בעולם שחלה במחלה הזו והחמישה שלפניו כמובן לא היו בחיים כבר. קיווינו שיצליחו למצוא לו תרופה, אבל זה לא קרה", אמרה בכאב בתו של פילוסוף, דנית שנהב והוסיפה: "הרופאים עשו המון בדיקות ושלחו את הממצאים גם לארצות הברית. לקח להם זמן להבין שמדובר במחלה הנדירה הזו והם היו מאוד מופתעים שהוא הצליח להחזיק מעמד עד עכשיו. הוא החזיק את זה הרבה יותר זמן מרגע הגילוי".

הבת סיפרה כי אביה סבל מכאבים עליהם לא סיפר לאף אחד. "הוא כבר התחיל פחות ופחות לתפעל את האתר. הוא קיבל המון תמיכה מאנשים שבאו לבקר אותו ושלחו הודעות, אבל זה היה אגרסיבי מידי והמצב שלו הלך והתדרדר משבוע לשבוע. עשו לו טיפולים כימותרפיים ושיחררו אותו הביתה כי לא היה להם מה לעשות איתו. הוא הרגיש שהסוף קרב. הוא אמר אני לא אשאר פה הרבה זמן: 'יש לי חודש'".

פילוסוף ז"ל למרבה הצער והכאב אכן ניבא את זמנו ולאחר כחודש נפטר לאחר שרחל אשתו 'שיחררה' אותו: "אמא ואבא היו נשואים 50 שנה. הם היו זוג משמים. היה לה קשה, אבל ברגע שהיא אמרה לו שהיא משחררת אותו הוא נשם את נשמותיו האחרונות והלך לדרכו. פשוט ישבנו והחזקנו לו את הידיים. ליטפנו אותו וחיבקנו אותו".

שנהב אומרת כי אביה היה איש טוב ואיש משפחה למופת. "כל חייו הוא תרם ועזר למען הקהילה. בנה פינת חי לילדים כשגרנו בחפציבה כדי שיתחברו ויגלו את הטוב שיש בבעלי החיים ופיתח שם עלון קיבוצי", סיפרה,"אנחנו ארבע בנות. אבא היה בשבילנו הכל. דמות לחיקוי וכולנו רצינו להיות תמיד צמודות אליו. היינו גאות בו כי הוא היה איש מאוד מיוחד. הוא היה אדם שקט, רגוע והייתה בו אצילות וצניעות".

פילוסוף ז"ל. בנותיו העריצו אותו (צילום: אלבום משפחתי)

אשתו רחל ספרה על בעל שהיה איש משכמו ומעלה. "אבי היה  צנוע, נוח ושקט. היה עושה הרבה יותר מאשר דיבר. תמיד היה עושה מאחורי הקלעים. ידעתי את זה, אבל אחרי שנפטר גילינו כמה אהבו אותו. זה מחמם את הלב", אמרה בצער, "אנחנו נשואים 50 שנה. היינו החברים הכי טובים ויש כל כך הרבה זיכרונות. היה בעל מפרגן ותומך, אף פעם לא אמר לי לא. אני הייתי משקמת אסירים והוא היה עוזר לי בלי קשר לדעותיו הפוליטיות. הוא תמיד פתח את הלב והדלת בפני כולם".

לרחל היה חשוב להגיד עד כמה בעלה היה מוכשר: "הוא היה מתכנן אופנה, כלכלן, שיפץ את הרפת של חפציבה, לימד ילדים לרכב על סוסים, הקים משק חי כשעוד לא ידעו שמשק חי הוא אמצעי לטיפול בילדים. הוא היה אבא נהדר. אבו-אלבנאת. כל בת שנולדה הוא שמח ואף פעם לא אמר לי שהוא שרוצה בן. הן היו חברות שלו. הן העריצו אותו והיו קשורות אליו מאוד. מאוד קשה לנו שהוא הלך לעולמו. זה עצוב מאוד".

את אתר 'סבבה בצפון', פרויקט החיים של פילוסוף ב-13 השנה האחרונות, אותו הקים לזכר חבריו שנהרגו במלחמת ששת הימים, יש כוונה להמשיך לתפעל על מנת להמשיך את דרכו. "האתר היה בשבילו הכל, הבייבי שלו", אמרה בתו, "הוא היה עובד עליו יום ולילה ובהלוויה גילינו שדרך האתר הזה הוא עזר להמון אנשים. לאור המון פניות ובקשות של אנשים ובגלל העובדה שזה כה חשוב לאבא אנחנו נמשיך במפעל חייו".

עיריית עפולה ספדה לו: "אבי פילוסוף היה איש קהילה ותקשורת מוכר ואהוב על כולנו. ליבנו עם רעייתו ומשפחתו. יהי זכרו ברוך".

פילוסוף ז"ל השאיר אחריו אישה וארבע בנות.