"יקנעם" – תצוגה ארכיאולוגית מרשימה, הושקה כחלק ממרכז מבקרים חדש בעיר יקנעם. התצוגה, שהוקמה בשיתוף פעולה של רשות העתיקות ועיריית יקנעם ביוזמת ראש העירייה סימון אלפסי, מציגה עשרות ממצאים נבחרים שהתגלו בחפירות הארכיאולוגיות ביקנעם, ובאתר תל קשיש הסמוך לה.

מרכז המבקרים החדש (צילום: רשות העתיקות)

בתל יקנעם עברה בימי קדם אחת הדרכים החשובות בארץ ישראל, והיא ממשיכה להיות מרכזית גם היום (כביש 6). הדרך הקדומה הובילה לכיוון מצרים בדרום, ולכיוון עכו, פניקיה ואסיה הקטנה בצפון. בסמוך לתל, החולש על פתחו של נחל יקנעם (ואדי מילח), ישנם כמה מעיינות אשר סיפקו מים לתושבי האתר. בשל תנאים  אלה, היה האתר מיושב ברציפות כמעט 4000 שנה, החל מתקופת הברונזה הקדומה עד לתקופה העות'מאנית. האתר נחפר ע"י פרופ' אמנון בן תור, חתן פרס ישראל בתחום ארכיאולוגיה לשנה זו, ובהמשך על ידי ד"ר מרים אבישר ז"ל מרשות העתיקות.

בתצוגה מוצגים ממצאים נבחרים מהחפירות הארכיאולוגיות, אשר מספרים את סיפורה של יקנעם, ומציגים היבטים היסטוריים, תרבותיים, דתיים וכלכליים בחיי היומיום בעת העתיקה ועד ימינו.

גולת הכותרת של התערוכה הוא פסל נדיר של ראש אדם העונד כתר, ששערו מסורק לאחור בצמות קטנות. הפסל מתאר, ככל נראה, דיוקן של שליט יקנעם או איש אצולה, והוא מתוארך לתקופת הברזל (מאה ה-9 לפני הספירה. חפץ ייחודי זה נשעה בהשפעה פיניקית ופוסל מפיאנס (חומר קירמי כחול ירוק). נכון לעכשיו מוכר רק פסל אחד הדומה לו שהתגלה בארץ.

חנוכת המקום (צילום: עיריית יקנעם)

כן מוצג בתערוכה כלי פולחני לקטורת (קובעת) מתל קשיש, מתקופת הברונזה המאוחרת (בן 3300 שנה) שנמצא בבור גניזה ובו מטמון כלים.

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי: "אנחנו משנות ה-70 חופרים את תל יקנעם ועד כה נמצאו ממצאים חשובים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה. הקמת מרכז המבקרים היא אירוע מיוחד וייחודי ולמעשה היא חנוכת ההיסטוריה של יקנעם מלפני כ- 5000 שנים. נקים כאן גם גן ארכיאולוגי ונהפוך את העיר לאתר תיירותי אטרקטיבי שיהיה חובה לכל תייר וטייל. תודה גדולה למנהל רשות העתיקות, ישראל חסון ולכל צוות הרשות על שיתופי הפעולה המעולים".

בטקס נחשפה תכנית פיתוח הגן הארכיאולוגי שיוקם לצד מרכז המבקרים. שעות הפתיחה של המרכז יפורסמו בקרוב ברשתות החברתיות, והוא נפתח כבר בחול המועד פסח.