12 נגנים צעירים ומוכשרים מיישובי האזור - קרית טבעון, יקנעם עילית, תמרת, מגדל העמק והרדוף - הם בין 100 המוזיקאים (גילאי 18-14) המנגנים בתזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה בהנהלת המרכז למוסיקה 'משכנות שאננים' בירושלים. החבורה הצעירה והמוכשרת מהאזור יחד עם עוד עשרות מוזיקאים מוכשרים מכל הארץ, קיימה השבוע מחנה קיץ מוזיקלי בכפר הנוער בן שמן לקראת שלושה קונצרטים שתקיים התזמורת בשבוע הבא בחיפה, בתל אביב ובירושלים, בניצוחו של המנצח והפסנתרן הבינלאומי להב שני.

חלק מהחבורה המוופלאה | צילום: חורחה נובומינסקי

החבורה הצעירה והמוכשרת כוללת את נציגי קרית טבעון - האחיות בן־זקן, נעמה בכינור ותמר בבסון, מיכל רייפלד בצ'לו, אמיר שרגא בקרן, מעיין שאשה בכינור, שחר עמיר בכינור, ענבר שגב סוסר בוויולה ושי גלעד בקונטרבס; שני לוי ממגדל העמק בכינור; עמליה פייביש מתמרת בצ'לו; דניאל סיון מקיבוץ הרדוף בצ'לו; ותומר שורץ מיקנעם עילית בטרומבון. "יש התרגשות גדולה לקראת הקונצרטים", סיפרה הכנרת שני לוי (16) ממגדל העמק, "אנחנו עושים כאן הרבה חזרות, אבל יש גם זמן לבריכה ולפעילויות חברתיות".

פעם בשבוע לוי נוסעת לשיעורי כינור בירושלים אצל מילה פלדמן ובשאר הימים היא מקפידה על לפחות שלוש שעות של אימון. "להיות חלק 100 המוזיקאים המנגנים בתזמורת זו הרגשה טובה. זה אומר שאני שווה משהו, שיש תוצאות להשקעה כי אני נותנת את כל כולי לזה", סיפרה, "זה ממש לא מובן מאליו. מדהים להיות פה בבן שמן ולהיפגש עם מוזיקאים מכל הארץ".

עמליה פייביש בת ה־15 מתמרת, שמנגנת בצ'לו, נוסעת פעמיים בשבוע לתל אביב כדי ללמוד אצל המורה אלה שובי. "הנגינה היא חלק מרכזי בחיים שלי ואני עושה הכל כדי ללמוד במקום הכי טוב", סיפרה, "אני גאה להיות חלק מהתזמורת כי זו קבוצה מיוחדת. זה גם כיף להיות בין אנשים שמבינים אותי, שיודעים מה אני עוברת בדרך. אני יכולה לדבר על הכל וכולם מבינים למה אני מתכוונת. אני מרגישה שאני שייכת למעין בית".

לקראת הקונצרטים סיפרה פייביש כי היא נרגשת מאוד. "זה בעצם החלק העיקרי והכיף - להופיע ולהרגיש את הקהל. בכל המקומות כמעט שלא נשארו עוד כרטיסים. זה כיף להעביר את המוזיקה שאנחנו עושים לקהל הרחב", אמרה.

תומר שורץ בן ה־18 מיקנעם עילית מנגן כבר ארבע וחצי שנים בטרומבון. הוא לומד בתל אביב אצל המורה ניר ארז, נגן בפילהרמונית, ואצל המורה אלון סטולר. "כבוד גדול להיות חלק מזה", אמר שורץ, "זה נותן לי להרגיש שאני ברמה טובה, שאני בין הרבה מוזיקאים מוכשרים. מי שמנגן בתזמורת גדולה חווה הרבה רגעים של עוצמה ענקית שהתזמורת מפיקה שזה מרגש, יפה וכיף. נופיע בשבוע הבא יחד עם המנצח להב שני, שהוא מנצח ענק. ננגן את היצירות הכי טובות שאי פעם נכתבו וזו בהחלט תהיה חוויה".

לשאלה מה החלום הגדול שלהם, כולם ענו כי הם רוצים לעשות מהמוסיקה קריירה. "אני רוצה להופיע על הבמות הכי גדולות ועם התזמורות הכי גדולות בעולם", אמרה שני לוי. עמליה פייביש ציינה כי המטרה שלה היא להיות סולנית מצליחה. "זו הקריירה שאני רוצה לעצמי מאז שהתחלתי לנגן. יש לי 'פאשן' גדול לזה", אמרה.

גם לתומר שורץ ברור מה הכיוון בחיים. "אני רוצה להיות מוזיקאי. יש שלושה מקצועות בתחום - מנצח, מלחין ונגן. אני מתחבר לשלושת הדברים האלה ועם הזמן אבחר את הכיוון. יכול להיות שאשלב. אני בטוח ארצה להמשיך ללמוד בחו"ל", אמר.

הנגנים הצעירים ינגנו בשלושת הקונצרטים את הסימפוניה הראשונה של ברהמס, הבלט רומיאו ויוליה שהלחין סרגיי פרוקופייף והקונצ'רטו מס' 1 ברה מינור לפסנתר ולתזמורת של באך.