צילום: יוגב עמרני העיר צפת תזכה תוך חודש וחצי למפעל חדש. בימים אלה נבנה באזור התעשייה החדש במערב העיר מפעל משחטת עופות. במקום יועסקו כ-70 עובדים בתפקידי שוחטים, משגיחים ועובדי ייצור. כמו כן, תפעל במקום חנות המפעל לציבור הרחב שתציע את תוצרתו במחירים מוזלים.

מי שעומד מאחורי הקמת המפעל הוא היזם מוטי עזרא ושתף נוסף מתל אביב. עזרא הוא איש עסקים מהגליל המתגורר במושב כלנית. הוא מאותם חקלאים שהפכו את גידול הפטם לעסק של ממש. ברשותו חוות גידול של 300 אלף עופות.

פרט לכך, יש לו כבר הסכמים להספקת עופות למפעל עם מגדלים נוספים. עזרא שכר כמה מבנים ריקים באזור התעשייה החדש בצפת, וכעת מתבצעות שם עבודות שיפוץ והתאמת המבנים לייעודם החדש.

ראש עיריית צפת, אילן שוחט שסייר במפעל, נפגש עם היזמים וברך אותם על היוזמה, שאמורה להקטין את מעגל המובטלים בעיר. בעת הסיור אמר שוחט כי "יש צורך בהשקעות ענק באזור התעשייה של צפת על מנת להפוך אותו למקום מטופח ומושקע, שבו כל המפעלים והעסקים יעסיקו במשותף חברת אבטחה, שתפקח ותשמור על האזור, וכך יפסקו גם הפריצות לעסקים ולמפעלים".

אולם האחראי המרכזי ליוזמה הוא חבר המועצה, ניסים ביתן, שעבד על הפרויקט למעלה מארבעה חודשים. "ניצלתי את קשרי האישיים עם עזרא, ושכנעתי אותו לפתוח את המפעל בצפת. עד כה הושקעו מיליון וחצי שקלים בהקמתו שכוללים רכישת ציוד משוכלל מחברה בהולנד. הציוד הזה יאפשר שחיטה של למעלה מ-25 אלף עופות ביום", הסביר ביתן.

לברי חבר המועצה הקמת המפעל הינה בבחינת נקודת מפנה בעיר. "הרבה זמן שלא הוקם מפעל בצפת. למרות שאני לא בקואליציה היום, אני רואה את עצמי מחייב לנסות לתרום למצב התעסוקה בעיר ככל שאוכל".

יש לציין, כי משחטת עופות היא סוג של מפעל שמחייב התייחסות מיוחדת בכל הקשור לאיכות הסביבה. המפעל חייב לעמוד בתקנים מחמירים, משום שהוא משתמש בכמויות גדולות של מלחים, וחל איסור להזרימם באופן חופשי למערכת הביוב. בנוסף, חייבים להקים במפעל מערכות מיוחדות לסילוק המלחים. פרט לכך, ישנם מרכיבים נוספים העלולים להוות סכנה סביבתית.

רק לפני חודש וחצי גזר בית המשפט השלום בראשון לציון קנס של כחצי מיליון שקל על משחטת 'עופות גבריאלי', בגין זיהום מי תהום במשך שש שנים. גזר הדין ניתן לאחר שבביקורות במשחטה שהתקיימו בתאריכים שונים בשנים 2001-2007 נראו תשטיפים מזוהמים המכילים זבל, חלקי עופות, נוצות ודם המוזרמים מהמפעל. כמו כן, נמצאו חריגות משמעותיות בריכוזי חומרים בשפכי המשחטה, האסורים להזרמה למערכת הביוב העירונית, לרבות תמלחות.