צילום: אביהו שפירא ראש עיריית צפת הנכנס, אילן שוחט, ממשיך בשינויים מהותיים בעיר. שוחט הורה השבוע על ביצוע ארבעה צווי הריסת בתים בעיר שנבנו בצורה לא חוקית.

בעיית הבנייה הלא חוקית בצפת ידועה במשך שנים רבות. ראשי עירייה קודמים נמנעו שלא לבצע הריסות של מבנים לא חוקיים, אולם שוחט החליט אחרת. כאמור, השבוע הורה ראש העירייה לפקחי העירייה להגיע עם צווי הריסה למקומות המיועדים ולהרוס כל בנייה שאינה חוקית.

כבר ביום שני הגיעו הפקחים עם צווים וטרקטורים לארבעה בתים בצפת, והרסו את בתי התושבים גם באמצעות הטרקטורים וגם באמצעות פטישים כבדים. בעלי הבתים התנגדו נחרצות למהלך וניסו למנוע אותם, אך ללא הועיל.

לאחר הריסת הבתים אמר שוחט כי המדיניות לפי הוא עובד הינה מניעת בנייה לא חוקית עוד בתחילתה. "ככל שמחכים כך זה הופך להיות מסובך יותר. כאשר המבנים מתאכלסים, הסיפור עובר לבתי משפט ויכול להתארך במשך זמן רב. לכן, ארבעת הצווים שביצענו הפעם הם של התחלות בנייה שהספקנו לאתר עוד לפני שהמבנים אוכלסו", אמר ראש העירייה.

כמו כן, התייחס שוחט גם לעובדה שבנייה בלתי חוקית הינה בגד עבירה על החוק. "אם מדובר בתוספת בנייה שמסתדרת עם תוכנית המתאר, ובמצב רגיל בעל הנכס היה מקבל אישור לבניה הזו, אז מאפשרים לו לבצע את ההליך.

"אנחנו לא מעוניינים להכביד את ידינו שלא לצורך, אבל במקרים של בניה על שטחים ציבוריים, כפי שהיה במקרים שמולם פעלנו, אנחנו פועלים באופן נחרץ. בשבע השנים האחרונות לא מומש בצפת שום צו הריסה. המהלך שלנו נועד להעביר מסר, ואני מקווה שיהיה לכך אפקט מרתיע שימנע בעתיד בניה פרועה ובלתי חוקית".