צילום: שרון צור תאגיד המים 'פלג הגליל' ציין השבוע חצי שנה להקמתו, אך זמן רב לחגוג לא היה שם. חברת מקורות הפסיקה את אספקת המים למועצה המקומית טובא זנגריה עקב חובות עבר שנוצרו עוד קודם הקמת תאגיד המים.

לפני כשנה הוקם תאגיד המים פלג הגליל האחראי לאספקת מים ליישובי הצפון בגליל. התאגיד מקבל אספקת מים מחברת מקורות ואותם הוא מעביר ליישובים תחת חסותו. אולם ביום שני החליטו במקורות לנתק את אספקת המים לטובא זנגריה, בשל חוב עבר על סך 30 אלף שקל.

בפלג הגליל לא נשארו אדישים והחלו בפעילות אינטנסיבית מול מקורות ומול גורמים נוספים כדי להשיב את אספקת המים ליישוב.

ראש חטיבת הכספים בתאגיד, אדי שוסב, שלח מכתב לסגן מנהל המחוז בחברת מקורות, יוסי לאודון, ובוב כתב כי "ניתוק המים בגין חובות עבר של הרשות הינו בניגוד לדין. מעבר לכך, בעת ביצוע התשלום (30 בדצמבר 2008) הודעתי לך כי ראש הרשות, צביקה פוגל, נקרא לשרות מילואים, ולכן נדחתה פגישה מתוכננת בין הרשות למקורות שמטרתה הסדר חובות העבר של הרשות".

עוד כתב שוסב במכתב כי "העברתי לידך את רישיון ההפעלה שהוצא לתאגיד, המסמיך אותו לנהל את משק המים והביוב בתחום המועצה המקומית טובא זנגריה. מקורות אינה מקיימת את הוראות חוק תאגידי מים וביוב 2001 ואין בסמכותה לנתק את המים לתאגיד בשל חובות עבר של הרשויות. נבקש לחדש את אספקת המים לתאגיד ללא דיחוי".

במקביל למכתב הוציא מנכ"ל תאגיד פלג הגליל, עמוס רודין, מכתבים לרשות המים ולמשרד התשתיות. בסופו של דבר הגיע רודין לשר התשתיות, בנימין בן אליעזר, שהורה לחברת מקורות לחדש את האספקה לאלתר.

אתמול (ג') בשעות הבוקר חודשה האספקה, אבל המנכ"ל רודין לא מוכן להסתפק בזה. "יש כאן סוג של אטימות שאני לא מצליח להבין אותה. ראש הרשות בטובא זנגריה, צביקה פוגל, נקרא לשרות מילואים בגלל המצב בעזה, בנוסף לכך הבן שלו נפצע בפעולה ומאושפז בבית החולים 'סורוקה' בבאר שבע. כל זה לא מעניין את חברת מקורות. ועל מה מנתקים, על חוב של 30 אלף שקל?", שאל רודין.

מחברת מקורות נמסר בתגובה כי "המכתב שנשלח על ידי התאגיד לסגן מנהל המחוז, לא הגיע אליו. לכשיתקבל המכתב תתייחס חברת מקורות לתוכנו ותעביר את תגובתה לתאגיד פלג הגליל".

התגובה הזו הרתיחה את רודין עוד יותר. "המכתב נשלח אליהם ושלא ינסו להיתמם. פרט לכך, דיברנו עם סגן מנהל המחוז בחברת מקורות, יוסי לאודר, ועם מנהל המחוז, רפי נוי. הפעם אני לא מתכוון לוותר ופניתי כבר למבקר המדינה. בכוונתי לפנות גם לבית המשפט לעניינים מנהליים, שיוציא צו מניעה האוסר על חברת מקורות לנתק את אספקת המים לתאגיד בגין חובות עבר של הרשויות. זה צעד לא חוקי, ואנחנו נדאג שדבר כזה לא יישנה", אמר רודין.