צילום: יורם כהן כ-100 קשישים מגיעים מדי יום למועדון הקשיש 'יעקב' בשיכון ד' בטבריה. אבל זה לא מעניין את עיריית טבריה שמאיימת לסגור את המקום, אם הנהלת המועדון לא תשלם חוב של 30 אלף שקל בגין מסי ארנונה וגירעונות קודמים. הנהלת המועדון פנתה לראש העירייה במטרה לפתור את הסוגיה, אך זה לא עזר.

המועדון לקשיש הוקם בטבריה לפני כ-15 שנה בזכות תורם מלונדון, מייקל בראדפילד. במרץ 2003 נכנסה ג'יין זאבי כמנהלת המועדון לתקופה זמנית כממלאת מקום ונתקלה בהמון מכשולים בניהול ותפעול המקום, שנבעו לדבריה מהתנהלות קודמת. לפיכך, החליטה להקים ארגון חדש כדי להינצל ממצב של פשיטת רגל.

"כשהגעתי לתפקיד קיבלתי הלם מוחלט", סיפרה, "לכל מקום אליו הגעתי נרשמו חובות על שם המועדון, החל מעיריית טבריה וכלה בספקים שונים. בראש ובראשונה פעלתי במטרה להחזיר את כל הכספים".

לאור השינויים המהותיים שחלו במועדון והצילו את המקום מסגירה, החליטה העמותה הארצית 'מועדון יעקב' לערוך שינוי משמעותי ומקיף החל מהחלפת השם 'יום טוב', אך לא חידשה את החוזה עם משרד הפנים, מה שמקנה הנחה משמעותית בתשלומי הארנונה מתוקף היותה עמותה שרשומה ברשם העמותות של האיגוד בישראל.

"בכל התקופה בערך כשנה (סוף 2005 עד סוף 2006) היינו עמותה שאינה רשומה באופן פורמאלי", הסבירה זאבי, "לכן לא זכינו להנחה שקיבלנו בשנים הקודמות. אך בשל הגינותנו שילמנו את החלק היחסי לאותה תקופה בתקווה שכשנקבל את האישורים יסתדרו העניינים".

בגלל אותה שנה, נצבר למועדון חוב תשלומי ארנונה במחלקת המיסוי והגבייה בעירייה. לטענת זאבי, היא הגיעה מספר פעמים למחלקת הגבייה וניסתה להגיע להסכם עם הגורמים שאחראים לכך, אבל ללא הועיל.

לטענת הקשישים במועדון, בעירייה מזלזלים בהם. "עד שהגעתי לכאן הייתי אישה נורא בודדה ועצובה. כאן אני פורחת מגיעה למועדון גם כשאני חולה ולא מרגישה טוב. אני לא מבינה אך גורמים בעירייה לא מבינים שאם החוב לא ישולם המקום ייסגר, ואז לאן נלך?", דליה סבג, קשישה במועדון.

מעיריית טבריה נמסר בתגובה כי "לאור הטענות, נשמח לשלב את העמותה בפעילות המגוונת הנערכת במסגרת ה'מדור לזקן'".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'.