צילום: אחיה ראב"ד כבר כמה ימים שיש מתח באוויר בקרית שמונה. לפני יומיים נפוצו שמועות על כוננות מיוחדת, ואנשים הסתגרו בבתים והתקשרו לעירייה לברר, אבל אחרי חצי יום העניינים נרגעו. הבוקר, בעקבות הקטיושות שנפלו הבוקר בגליל המערבי, שוב גבר המתח. הביטוי המעשי העיקרי לכך היה שעשרות הורים הגיעו לבתי הספר כדי לאסוף את הילדים.

סגנית ראש עיריית קרית שמונה, יפעת שאשא ביטון, אומרת שבשלב זה ההוראות של פיקוד צפון הן לא לפזר את הילדים מבתי הספר. "יש כמובן התלבטות אצלנו", אומרת שאשא ביטון. "מצד אחד אנחנו לא רוצים ליצור פאניקה מיותרת. מצד שני, אנחנו מבינים את החששות של ההורים".

לדבריה, "אני מסתובבת עכשיו בבתי הספר, ואני אכן רואה בכל בית ספר הורים שמגיעים לקחת את הילדים. אני יכולה רק לומר שבכל מקרה בתי הספר מתורגלים למקרה של אזעקה, גם בהתראה של 15 שניות הם יכולים להגיע למרחב מוגן בקומה מתחת. המקלטים בבתי הספר פתוחים, ומאז שהחל המבצע בעזה, הנהלים רועננו, ויש היערכות מתאימה. אנחנו מתכנסים בשעה הקרובה לישיבה כדי לעשות הערכת מצב ולקבל החלטות".

יו"ר ועד ההורים בבית ספר דנציגר, סעדיה קסלסי: "כל הורה עושה את החשבון שלו, ואנחנו מכבדים את ההחלטה שלו, אבל לדעתי אם ההורה לוקח את הילד הביתה, ואחר-כך חוזר לעבודה, זה לא פיתרון, ולכן עדיף שישאיר את הילד בבית הספר. נסעתי עכשיו בעיר, וראיתי אנשים מסתובבים. יש אמנם דריכות, אבל אי אפשר לומר שהרחובות התרוקנו".

חבר מועצת העיר יגאל בוזגלו: "היה אתמול נאום של נסראללה, והוא השתולל ואיים. התושבים בקרית שמונה כבר למודי ניסיון, והם לוקחים בחשבון שהכל יכול להתלקח פתאום. אתמול היו אסיפות הורים מתוכננות וחלק גדול מההורים לא הגיעו. ממה שאני רואה הבוקר, יש מכוניות בכבישים, יכול להיות שלא כולם מעודכנים במצב".

צפת: המקלטים נפתחו
בית החולים "זיו" בצפת הוכנס למצב כוננות עוד בתחילת המבצע בעזה. המשמעות היא שניתנה הוראה לרופאים לא לעזוב את מרחב העיר צפת, ולהיות נכונים להקפצה למקרה שיתרחש משהו. בנוסף לכך התקיים רענון של הנהלים ובדיקת מלאי של תרופות וציוד רפואי.

בצפת עצמה היתה לפני יומיים בהלה בקרב התושבים בעקבות צפירות שנשמעו בשכונות הצפוניות. מבדיקה שערכנו עם העירייה, נשללה האפשרות שמדובר
במערכת האזעקה העירונית, אך דובר צה"ל אישר שהיתה תרגולת בבסיס פיקוד צפון, שבמהלכה הושמעו האזעקות. במקביל תושבים בעיר קיבלו הודעות כתובות לטלפונים הניידים, שתהיה אזעקה, וחלקם נכנסו לפאניקה.

הבוקר נתן ראש עיריית צפת, אילן שוחט, הנחייה לפתוח את המקלטים, למרות שלא היתה הוראה של פיקוד העורף לעשות כן. הוא גם יצר קשר עם מנהלי רובעים בעיר ועם בתי הספר כדי לעדכן אותם, ולבקש מהם להיות מוכנים לכל התפתחות. בצפת הופעל לראשונה "מרכז חוסן". זהו מרכז מידע מיוחד למקרי חירום, שתושבים יכולים להתקשר אליו ולקבל מידע והנחיות. מספרו: 04-6999777.