צילום: חובב לנדאו נריה לנדאו, תושב קיבוץ סעד שבדרום, התכונן חודשים ארוכים לחגיגת בר המצווה שלו, אולם הלחימה ברצועת עזה, שינתה במעט הם תוכניותיו והוא נאלץ להגיע לקיבוץ לביא הסמוך לטבריה, כדי לערוך את שבת החתן שלו.

תושבים ומשפחות רבות הגיעו בשבועיים האחרונים ליישובי הצפון במטרה לברוח מאש הקסאמים המשוגרים אליהם מרצועת עזה. ההסלמה ברצועה, לא הותירה בידיהם אלא לנסות ושמור על שיגרה גם במקום המרוחק מביתם. אחד מהם הוא נריה לנדאו בן ה-13 שחגג בסוף השבוע האחרון בר מצווה.

חגיגות בר המצווה יועדו להתקיים בקיבוץ הדתי הסמוך לרצועת עזה. מכרים מקיבוץ לביא שבצפון, שמעו על המצוקה אליה נקלעה משפחת לנדאו והזמינו את המשפחה לחגוג את בר המצווה רחוק ממטחי הקסאמים.


נריה לנדאו (באמצע) עם הוריו. "עצוב וקשה". צילום: חובב לנדאו

משפחת לנדאו הנרגשת נענתה להזמנתו של מנהל המלון בקיבוץ לביא, יצחק פלזנר, והגיעה עם 90 קרובי משפחתם בסוף השבוע האחרון כדי לשמח במעט את הנם, נריה.

הנהלת המלון סיפקה לאורחים 26 חדרים ודאגה להפקת האירוע בבית הכנסת של הקיבוץ הדתי הסמוך לטבריה. "זה היה מאוד עצוב וקשה לא לחגוג את שבת החתן בבית הכנסת בקיבוץ סעד", אמר אביו של חתן בר המצווה, נחום. "אבל הודות לאנשים מיוחדים וטובים זכינו לחגוג את בר המצווה יחד עם בני המשפחה במלון. האירוח היה כיד המלך ואפילו הכינו לנריה עוגת יום הולדת גדולה".

חתן בר המצווה היה מאושר מהחגיגה שנערכה עבורו. "המצב הביטחוני לא אפשר לי לחגוג בקהילה שלנו, אבל שבת החתן שהתקיימה במלון לביא הייתה הכי טובה שיכולה להיות".

בתוך כך, יוזמים חברי הקיבוצים הדתיים בצפון הארץ משלוחים עבור חיילי צה"ל הנלחמים ברצועת עזה. המשלוחים כוללים עוגות ודברי מאפה.