צילום: מלך גרסטל שרת התיירות רוחמה אברהם קיימה ביום רביעי ביקור עבודה בצפת. במהלכו היא הפתיעה את ראש העירייה, אילן שוחט, כאשר ביקשה ממנו להכין חומר שיוגש לארגון 'אונסקו' לצורך הכרה בצפת כאתר מורשת עולמית. המשמעות: דחיפה משמעותית של ענף התיירות בעיר, הזרמת תקציבי ענק לפיתוח תיירותי והחזרת צפת למעמדה ההיסטורי כעיר תיירות.

בישיבה שהתקיימה עם השרה והצוות המקצועי של משרד התיירות הוצג דוח מסכם של הוועדה לבחינת מעמדה התיירותי של צפת, שהכין סמנכ"ל בכיר לתפעול, רפאל בן חור יחד עם מנכ"ל עיריית צפת, מוטי כהן, ומנהל עמותת התיירות צח"ר, עמוס לוטן.

לצד ביקורת קשה בדוח על העדר מחלקת תיירות בעירייה ואף העדר שירותים ציבוריים לתיירים, דבר שתוקן בינתיים, הדוח מפרט שורה של המלצות עקרוניות ומעשיות לשיקום התיירות בצפת. ההמלצות כוללות הרחבת בתי מלון, עידוד תיירות חרדית, שיקום תשתיות, סיוע לבית צימרים ועוד.


שרת התיירות בישיבה עם הצוות המקצועי. צילום: מלך גרסטל

שרת התיירות ציינה כי היא שואפת לראות את צפת חוזרת לימיה הטובים של שנות השישים וביקשה מהעירייה לאתר בהקדם אזורים בהם ניתן להקים בתי מלון, וזאת תוך התחייבות לגיוס משקעים ולסיוע. בישיבה נמסר כי אושרה בנייתו של מלון חדש בצפת בסמוך למלון כנען ספא. מדובר במלון בוטיק עם 50 חדרים.

כמו כן דרשה ח"כ אברהם לטפל בפלישות התיירותיות בעיר העתיקה ולהגביר את האכיפה של חוקי העזר לניקיון וחניה. "תיירים לא יבואו לעיר לא נקייה ואני שמחה שיש שנוי בעניין הזה", אמרה השרה. בתוך שבועיים תתקיים בלשכת ח"כ אברהם בירושלים פגישה נוספת לגיבוש הנושאים התיירותיים בצפת.

שוחט ניצל את ביקורה הממלכתי של שרת התיירות כדי לציין כי נושא החניה באזור המצודה דורש טיפול דחוף, וזאת כדי לקדם את נושא התיירות בעיר. אברהם לא היססה ואישרה תקציב מיידי של שישה מיליון שקל לטיפול בנושאים שהציג שוחט.

כמו כן, הבהיר ראש העירייה כי יפעל לשינוי יעוד של 'עמק התכלת' מבניה למגורים ולתיירות, ולא יאפשר להפוך את האזור לתיירות בלבד. יש לציין, כי מדובר ב-40 דונם שיועדו למטרות נופש ובידור ונעשה להם שינוי יעוד גם למגורים.