צילום: AP יהודים, לעמוד דום: שני עובדים מהמגזר הערבי, המועסקים בחברת "תקשוב" בנצרת עילית כאחראי משמרת, הכריחו בשבוע שעבר את עובדי משרדי החברה לעמוד דקת דומייה לזכר הקורבנות הפלסטינים ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

בחברת "תקשוב" מועסקים יהודים וערבים, אך זה לא הפריע לשני עובדים, בני מיעוטים, לדרוש את ההזדהות מכולם. "נבהלתי", סיפר השבוע אחד העובדים היהודים במקום, "מה פתאום אני צריך לעמוד דום לזכר הקורבנות בעזה?".

לדבריו, אחד העובדים הערבים פנה לעובדים היהודים ושלח איום מרומז לגבי כדאיות העמידה מול מקום העבודה: "'חבל, אומנם אתם מקבלים משכורת מינימום, אבל זו בכל זאת משכורת. חבל לאבד אותה אז כדאי שתקומו' הוא אמר לנו", העיד העובד היהודי.

לדברי אותו עובד קם עובד שלישי, גם הוא ערבי, ואמר לשני חבריו שכדאי להחתים את העובדים שבחרו לעמוד דקת דומייה מרצונם, כי יעמדו דקת דומייה גם עבור החייל החטוף, גלעד שליט.


צילום: רויטרס

"לא הבנתי למה צריך לקום בשביל גלעד שליט. הרי כולנו מקווים שהוא חי", אמר העובד היהודי. "לבסוף לא הייתה ברירה ועמדתי עם עוד עובדים יהודים, כי הפרנסה חשובה לנו מאוד וידענו שאם לא נעשה זאת, נמצא את עצמנו מפוטרים".

העובד חזר לביתו במצב רוח שפוף. "הגענו לנצרת עילית מאזור המרכז ומצאנו עבודה. דווקא במקום המגורים הקודם שלנו היו לנו דעות שמאלניות מתונות, אבל הגענו לפה ונתקלנו במקרה כזה. זה מעורר את השאלה האם המעבר לנצרת עילית היה חכם או שעלינו לשקול שוב את הרצון שלנו לחיות כאן".

העובד פנה לחבר מועצת העיר בנצרת עילית, איש הימין זאב הרטמן, שקבע פגישה מיידית בנושא זה עם מנכ"ל "תקשוב", שי פרץ. הרטמן אמר בתגובה על האירוע כי בקרוב מאוד, אותם בני מיעוטים שהיו אחראים לאירוע לא יועסקו יותר בנצרת עילית. "כל יתר בני המגזר הערבי יצטרכו לנשק את האדמה כשהם נכנסים לנצרת עילית, וזאת על הזכות שנאפשר להם לעבוד פה. חובת ההוכחה והנאמנות לנו חלים על בני המגזר, ולא להיפך".

תגובה: מנהלת הסניף לא רצתה ויכוח
מנכ"ל החברה פרץ אישר את דבר האירוע ואמר: "ביום ראשון שעבר הגיעו עובדים ערבים לעבודה וביקשו לעמוד דקת דומייה לזכר ההרוגים מתקיפות חיל האוויר בעזה. מנהלת הסניף התלבטה קשות מה לעשות בנדון, ומכיוון שלא רצתה לעורר ויכוח אמרה לעובדים שמי רוצה לעמוד, יעמוד. היא לא שאלה כל עובד עבור מה הוא עומד דום. כמו כן, לא ידוע לנו על איומים סמויים מצד עובדים מהמגזר הערבי כלפי עובדים יהודים.

"לאחר האירוע נערך דיון בהנהלת החברה בה הוחלט לא להתיר העלאת עמדות פוליטיות במשרדי החברה בשעות העבודה. יש לציין, כי החברה מעסיקה כ-4,000 עובדים ברחבי הצפון, ומתוכם כ-1,000 עובדים ערבים".