צילום: עומר שביט, תקשורות התיירנים בגליל העליון מודאגים מהמצב בדרום הארץ. מאז החל מבצע 'עופרת יצוקה' ברצועת עזה ירדה התפוסה בצימרים ובאתרי הנופש בגליל העליון, ובשלב זה אין לתיירנים אפשרות לחזות מתי המצב יגיע לסיומו והעניינים יחזרו לשגרה.

הלחימה אמנם מתרחשת ברצועת עזה, ומטחי הקסאמים מגיעים ליישובי הדרום אך כל זה לא מונע מהתיירות בגליל העליון להיפגע. "ברגע שיש מלחמה זה משפיע על מצב הרוח של האנשים ואין להם חשק לצאת ולנפוש", אמר יו"ר פורום התיירנים בגליל העליון, מאיר (כושי) לוי.

יש לציין כי בעונה הזו רוב ההזמנות הן הזמנות של הרגע האחרון, וכאשר המצב הביטחוני בעייתי אז חלק מההזמנות של הרגע האחרון מבוטלות. "ביום חמישי שעבר היו אמורים להגיע אנשים מהדרום, חלקם לאירוח בחינם, וחלקם לאירוח במחיר סמלי של 200 שקל. בגלל הנפילות של הקטיושות בנהריה, חלק גדול מהם ביטלו. אנחנו יכולים להבין אותם. הם באים בשביל לתפוס קצת שקט, ואם הם שומעים שגם בצפון יש בלגן, אז זה כמובן לא פתרון עבורם.

"אבל אנחנו לא מקטרים, עברנו תקופות קשות בעבר. אנחנו מזדהים עם תושבי הדרום. אנחנו מוכנים לספוג את ההפסדים, ובלבד שהמצב הביטחוני שם ישתפר והתיירות בדרום תשגשג באותה מידה כמו בצפון", אמר לוי.

השנה התיירות נפגעה לא רק מהמצב הביטחוני, אלא גם המשבר הכלכלי העולמי השפיע. כעת כשהתותחים יורים, זה מחמיר עוד יותר את המצב. "זה שילוב קטלני", אמרה מנהלת עמותת התיירות של הגליל העליון, ענת ניסים. "למרות שהכול כאן שלו ורגוע, אנשים לא מגיעים. אני מבינה שהמלחמה קצת מוציאה את החשק לצאת לנופש, זה לא ממש בריא לשבת כל היום מול הטלוויזיה. הרי ממילא אין לנו שליטה על מה שקורה, אז עדיף אולי לצאת ליום יומיים להתאוורר.

"אנחנו מקווים גם שלפחות מזג האוויר יאיר לנו פנים ושירד הרבה גשם ושלג, אז יהיה לאנשים תמריץ לבוא לראות את השלג ואת הזרימות בנחלים. אין לנו הערכה מדויקת בשלב זה מהי מידת הנזק, וכמה זמן ייקח עד שהעניינים יחזרו למסלולם. אני בהחלט לא פוסלת אפשרות שנבקש מהממשלה פיצוי על הנזקים שנגרמו", אמרה ניסים.