צילום: עמית שעל בית המשפט העליון דחה אתמול (ב') ערעור של מיכאל ביטון (20) ממגדל העמק שנשלח ל-20 חודשי מאסר בפועל בגין גרימת חבלה חמורה, זאת למרות העובדה שבינתיים התגייס לשירות סדיר בצה"ל.

האירוע התרחש ב-03 בנובמבר 2006 כאשר הגיע ביטון יחד עם אדם נוסף בסמוך לאולמי ורסאי, שם פגשו אדם אחר. בין השלושה החל עימות ביניהם ללא סיבה נראית לעין וביטון פגע בעינו של המותקף בעזרת בקבוק שהחזיק בידו.

הוא הורשע בחבלה חמורה, ובחודש נובמבר 2008 גזר שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, שהאר אטרש, על מיכאל ביטון 20 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 1,000 שקל ופיצוי בסך 25 אלף שקלים לאדם אותו פצע.

סנגורו של ביטון, עו"ד ויסאם לידאווי, ערער על העונש לבית המשפט העליון וטען כי מרשו הודה במעשיו במסגרת עסקת טיעון שבמסגרתה תוקן כתב האישום כנגדו. הסנגור הוסיף וטען כי יש בהודאה משום חרטה אמיתית מצידו "על אף שטען במהלך המשפט להגנה עצמית".

עו"ד לידאווי הוסיף כי "העונש שנגזר על מרשי אינו הולם בשום אופן את ההתרחשות או את אופיו של המערער, כי הוא סוטה במידה ניכרת ממדיניות הענישה הראויה וכי העונש עלול להכתים את המערער בכתמי עבריינות".

יש לציין, כי בתחילת דצמבר 2008 הגיש המערער בקשה לעיכוב גזר הדין עד להכרעה בערעור שהגיש. שבוע לאחר מכן נדחתה בקשתו, אך ניתנה לו שהות לצורכי התארגנות לקראת ריצוי עונשו ונקבע כי יתחיל לרצות את עונשו ב-04 בינואר 2009. אך למרות ההחלטה הזו התגייס ביטון ב- 22 בדצמבר 2008 לשירות סדיר בצה"ל.

שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, שישב בדין עם השופטים מרים נאור ואלייקים רובינשטיין החליט בדעת רוב ביחד עם השופטת נאור לדחות את הערעור.

השופט רובינשטיין, שהיה בדעת מיעוט, חשב שיש לתת לצעיר לשרת בצה"ל. "הצעתי באה מתוך כוונה ליתן לשיקולי שיקום, והדברים נאמרים בלא להקל ראש כהוא זה בחומרת המעשה".