צילום: יורם כהן בפברואר 2005 חתמה עיריית טבריה הסכם עם בעלי הדוכנים במתחם הפלאפלים, לפיו תוך 15 חודשים יימסרו לידיהם חנויות חדשות במתחם חדש ומפואר. אלא שהיום, שנתיים לאחר שהחלה הבנייה, סיומה לא נראה באופק ובעלי הדוכנים שוב מוצאים עצמם מול שוקת שבורה.

עיקר פרויקט פיתוח מתחם הפלאפלים הוא הסבת המתחם שסבל מהזנחה במשך שנים רבות משורת פחונים רעועה וצפופה למבנה חדשני ומפואר על שטח של 1,523 מ"ר. במשך שנים רבות סבל האזור מתשתית תברואתית ירודה ובעיות של חשמל וביוב. לאחר שכנועים רבים מצד ראש הערייה, זוהר עובד, נחתם הסכם עם בעלי הדוכנים במטרה ליזום שיפוץ המתחם.

כאמור, לפני שנתיים כשהחלו עבודות הבנייה של מתחם הפלאפלים החדש, הקבלן הזוכה במכרז, אסי מזרחי, ידע כי הוא עומד להשקיע מכספו, תוך הבטחה בהמשך לקבלת כספים מבעלי הדוכנים. אלא כדי שהבנקים יאשרו לבעלי הדוכנים לקחת ערבות על סכומים כאלה, היה נחוץ הסכם כתוב בין בעלי הדוכנים והקבלן. הסכם כזה לא נעשה עד היום.

לפני שבועיים, בעיצומן של העבודות, עזב הקבלן, אסי מזרחי. לטענתו לא קיבל כספים מבעלי הדוכנים, ולאחר שהשקיע למעלה מ-8 מיליון שקל, קרס. בעירייה הפעילו לחצים על מינהל מקרקעי ישראל לאשר את הסכם הערבות בין הקבלן לבעלי הדוכנים, כדי שהעבודות יימשכו, אבל בינתיים, כלום לא זז.


מתחם הפלאפלים החדש. הסוף לא ידוע. צילום: יורם כהן

לאחרונה פנתה העירייה למינהל מקרקעי ישראל בבקשה להוסיף סעיף בהסכם הנקרא 'הערת אזהרה' ואמור להקנות לקבלן ערבות לכסף, מה שיוביל להמשך העבודות. אישור מהמינהל טרם התקבל, ולמזרחי נמאס. "אני לא עומד בנטל של תהליך בניית הפרויקט", אמר מזרחי, "לא קיבלתי שום סכום של כסף מעיריית טבריה, מבעלי הדוכנים או ממינהל מקרקעי ישראל".

בעלי העסקים מפנים אליו אצבע מאשימה חזרה, בטענה שלא דאג לחתום עמם על חוזה אישי. "בתחילת הדרך הוא היה צריך לערוך חוזה אישי עם כל אחד מבעלי הדוכנים", אמרו השבוע. היעדר התקשרות חוזית אישית מקשה על בעלי העסקים גם לקבל הלוואה כספית מהבנק. "אנחנו מעדיפים לחזור למתחם הישן עם כל הבעיות וההזנחה", אמרו בעלי העסקים בייאוש.

ראש העירייה אמר בתגובה: "כראש רשות לקחתי את הובלת הפרויקט המורכב באופן אישי. אוביל את היזם ואת בעלי הדוכנים בבטחה לסיום הפרויקט ואני מחויב להשלמתו".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי "התנהלות הקבלן הזוכה מול רוכשי היחידות איננה מעניינו של המינהל".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות טבריה'.