צילום: זיו ציון שופט בית המשפט המחוזי גזר אתמול (ד') על ויסאם עבד אל כרים, תושב נצרת, 26 חודשים מאסר בפועל בגין הריגת חברו בעת תאונת דרכים שהתרחשה לפני כחמישה חודשים בכביש 79.

ב-02 בספטמבר 2008 בשעה 03:30 לפנות בוקר נהג הנאשם ברכב פרטי בכביש 79 מכיוון צומת המוביל לנצרת, כאשר חברו, עזמי גרייב, ישב לידו. מכתב התביעה עולה, כי הנהג היה שיכור בעת הנסיעה "כך שנמנעה ממנו שליטה ברכב ובכך גרם לסיכון עוברי דרך".

בשלב מסוים של הנסיעה סטה עבד אל כרים עם רכבו מהשוליים וירד לתעלה בצד הכביש, התנגש שבעץ שהיה בתעלה וכתוצאה מההתנגשות גרייב נהרג במקום ואילו הנאשם נפצע באורח קל.

התובע במשפט טען כי התאונה ומותו של גרייב נגרמו בגלל התנהגותו של הנאשם. "העובדה ששתה לפני נהיגתו, מנעה ממנו שליטה ברכב. הנאשם נהג בקלות דעת ונטל סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאות", נכתב בכתב התביעה.

הנאשם הורשע בהריגה, מעשה פזיזות תוך נהיגה ברכב, נהיגה בשכרות, גרימת חבלה לאדם ולרכוש וסטייה מנתיב נסיעה. הנאשם נשלח לתסקיר שרות המבחן שהמליץ, כי בזמן המאסר בפועל שלו הוא ישולב בטיפול המיועד לאנשים הגורמים למוות בתאונות דרכים במסגרת שירות בתי הסוהר.

רגע מרגש אירע אתמול לפני מתן גזר הדין כאשר אביו של הנוסע שנהרג העיד עדות אופי מעל דוכן העדים וסיפר כי השניים היו חברים מילדות וביקש שלא יגזרו על הנאשם עונש כבד. "הנאשם במצב לא טוב", סיפר האב בעדותו, "כל שבוע הוא הולך לבית קברות. השומר של בית הקברות אומר לי שהזדעזע כי ראה אותו בוכה ליד הקבר. הוא איבד את העיקר בחייו".

התובע, עו"ד אריאל כהן, ביקש לשלוח את הנאשם ל-32 חודשי מאסר בפועל, ואף לשלול את רישיונו לתקופה ארוכה. "מדובר במקרה חמור שהנאשם, למרות שתייה גדולה של משקה אלכוהולי, התיישב מאחורי ההגה ונהג ברכב בכביש ציבורי כשלידו ישב נוסע. בדמו של הנאשם נמצא ריכוז אלכוהול שמעל כפול מהכמות הקובעת שהנבדק הוא שיכור", הסביר עו"ד כהן.

סנגורו של הנאשם, עו"ד אליאס אבו עטא, התייחס לכמות האלכוהול בדמו של לקוחו וציין כי בכתב האישום לא נכתב שהתאונה אירעה כתוצאה מהשתייה החריפה, אלא נקבעה עובדה שהנאשם שתה 117 מ"ג אלכוהול והתאונה נגרמה עקב עייפות.

שופט המשפט, יצחק כהן, אמר בגזר הדין כי "עם כל הצער באשר לטרגדיה בה קופחו חיי חברו של הנאשם, יש להביט גם לאינטרס הציבורי ולגורם ההרתעתי".

כאמור, גזר עליו השופט 26 חודשי מאסר בפועל, 20 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. כמו כן, פסל אותו השופט מלהחזיק ברישיון נהיגה למשך חמש שנים ופסילה על תנאי לשנתיים מתום פסילה.