צילום: אביהו שפירא עובדי מפעל 'חנית סיבים' בקרית שמונה קיבלו בשבוע שעבר מכתבי פיטורים כתוצאה מהקשיים אליהם נקלע המפעל. בעיריית קרית שמונה מפנים אצבע מאשימה כלפי בעלי המפעל, שלטענתם לא עשה מספיק כדי למנוע את סגירתו.

מפעל חנית סיבים הוא מפעל קטן המעסיק 22 עובדים ומייצר חוטים לתעשיית הטקסטיל. כאמור, השבוע מסרה הנהלת המפעל מכתבי פיטורים לכל העובדים, והודיעה כי היא סוגרת את המפעל.

"היינו באמצע מו"מ עם ההנהלה ופתאום נתנו לנו מכתבי פיטורים", אמר יו"ר ועד העובדים של המפעל, חביב קיקוס, "החזרנו את המכתבים להנהלה, ואז הם עשו תרגיל אחר. הם שלחו מכתבי פיטורין לבתים של העובדים בדואר רשום. הודענו מיד לעובדים לא לחתום על קבלת המכתבים. רק שני אנשים חתמו בטעות, אבל נחזיר את המכתבים האלה להנהלה.

"כעת יש ויכוח בין ההסתדרות להנהלה. ההנהלה אומרת שהמפעל סגור, וההסתדרות אומרת שאי אפשר לסגור את המפעל לפני שממצים את המו"מ. ביום שלישי ישבנו עם סגן ראש העירייה, עמרם שחר, והוא אמר לנו שהציע לעזור להנהלת המפעל לתקופה מסוימת. כשהוא ישב איתם הם אמרו לו דבר אחד, אבל כשאנחנו מדברים איתם הם אומרים לנו דבר אחר".

לפני שנה רכש איתמר אמסטרדם את המפעל מבעלי מפעל 'נילית' במגדל העמק. קיקוס ניהל איתם את המו"מ בנוגע לזכויות העובדים. "הם התחייבו לקחת אותנו עם כל התנאים והפיצויים, אבל הם הפרו את זה. דיברתי עם סגן איגוד הטקסטיל בארץ, שלמה פלור, והוא אמר שהוא יכול לעזור להרים את המפעל בחזרה, אבל ההנהלה לא מעוניינת", אמר קיקוס, "בהנהלה אומרים 'הפסדנו נסגור'. אנחנו בסך הכול 22 עובדים וכולם עובדים בשכר מינימום, והמפעל עובד פרפקט. יש לנו מספיק לקוחות שיכולים לספק הזמנות".

סגן ראש העירייה, עמרם שחר אמר, "קראו לי לפני יומיים למפעל. הבנתי שיש בעיה של הזמנות עבודה, ולכן הבעלים רוצים לסגור את המפעל. הסברתי להנהלה שיש עדיין אופציות לפני שסוגרים ככה את המפעל. אפשר להוציא עובדים לחל"ת (חופשה ללא תשלום), אפשר לבקש סיוע ממשרד המסחר והתעשייה.

"היינו בישיבה משותפת יחד עם יונה פרטוק מההסתדרות, ופתאום באמצע הישיבה העובדים הודיעו לנו שהם קיבלו מכתבי פיטורין. אמרתי לבעלי החברה, איתמר אמסטרדם 'אתה רוצה להציל את המפעל או לא?'. אי אפשר לנהל איתנו מו"מ ובמקביל לעשות צעדים חד צדדיים".

מרגע שנודע המשבר גם ההסתדרות נכנסה לעובי הקורה. "הצענו ששירות התעסוקה יוציא את האנשים לחל"ת, והביטוח הלאומי ישלם בינתיים את המשכורות. זה נוהל מקובל" אמר מזכיר המרחב, יונה פרטוק, "בינתיים יהיה אפשר לראות אם יש סיכוי לשקם את המפעל או לא. המצב של המפעל הזה לא שונה ממפעלי טקסטיל אחרים. גם מפעל גיבור שהיה גדול וחזק הרבה יותר, נסגר לבסוף.

"במקביל, אנחנו נערכים גם לאפשרות שלא יהיה מנוס מסגירת המפעל, ומנהלים את המו"מ על התנאים ועל הפיצויים שמגיעים לעובדים".

הבעלים של המפעל, איתמר אמסטרדם, מסר בתגובה כי "שום דבר עדיין לא נסגר. אנחנו עושים מאמצים גדולים בכל הכיוונים האפשריים כדי להציל את המפעל. בעיקרון מדובר במפעל טוב ובריא, אבל בשנה האחרונה סבלנו מעלייה בערך השקל, שהעלתה עלויות הייצור ביחס לתמורה שאנו מקבלים ממכירת המוצרים שלנו.

"בנוסף לכך, הייתה ירידה בהזמנות בגלל המשבר הכלכלי העולמי. אנחנו מאמינים שאם כל הגורמים המעורבים יטו שכם, נוכל לשקם את המפעל. כמו כן, תקפותם של מכתבי הפיטורים ששלחנו תלויה בתוצאות המאמצים שלנו, ואת זה נדע בזמן הקרוב".