צילום: יורם כהן לחימת צה"ל ברצועת עזה ונפילות הקטיושות ביישובי אצבע הגליל בשבוע שעבר בצפון מגבירים את החשש בקרב עובדי פארק התעשיות 'קידמת גליל' הסמוך לטבריה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי באזור התעשייה לא מותקנת אזעקת צופר המורה על כניסה למקלטים בעתות חירום.

לטענת העובדים, במקום לא מותקנת אזעקת צופר עוד מימי מלחמת לבנון השנייה שפרצה לפני שנתיים וחצי. משיחה עם העובדים עולה כי כבר בימי המלחמה הרגישו חשופים לפגיעה ודרשו מפיקוד העורף להתקין את הצופר המורה על כניסה למקלטים. בפיקוד העורף מצאו תחליף לצופר, בכך שנתנו לעובדי המקום ביפרים המכוונים לעדכונים שוטפים של מערכות החדשות בארץ .

אולם, פתרון זה לא היווה חלופה ראויה לעובדים, שהמשיכו לדרוש התקנת צופר במקום עבודתם. "המצב במדינה לא ברור, ובכל רגע נתון אזור הצפון יכול להיות מופגז מירי טילים", אמר אחד העובדים במפעל, "אנו לא יכולים להיות ערים למה שקורה בחוץ וזאת בשל העובדה שאנחנו עובדים עם מכונות מרעישות במיוחד.

"במלחמת לבנון האחרונה לא הגענו לעבודה בגלל שהמצב לא התאפשר. נכון שכרגע אנו לא נמצאים בכוננות גבוהה, אבל צריך לפתור את הבעיה. הצופר הקרוב שממוקם בסמוך אלינו נמצא ביושב גבעת אבני, אבל אין שום סיכוי שנוכל לשמוע את הצופר בזמן אמת".

מנהל אזור התעשייה, איציק נחום, אמר כי "הבעיה נמצאת בכל אזורי התעשייה בצפון. למרות שאין סכנה באזור, אנו נמצאים בקשר רציף עם פיקוד העורף ומקבלים דרכם דיווחים לכל התפתחות חדשה".

קצין הצופרים בפיקוד העורף, ישי אטיאס, אמר בתגובה: "ישנה החלטה בפיקוד להתקין באזור התעשייה צופרים החל מסוף חודש ינואר 2009. כרגע הביפרים, שקיבלו עובדי המפעל במלחמת לבנון האחרונה, אינם רלוונטיים ולכן על העובדים להיות קשובים לתחנות הרדיו האזוריות".