צילום: חגי אהרון ראש המועצה האזורית גלבוע, דני עטר, ישלם למבקרת המועצה לשעבר, יעל אשל, 50 אלף שקל בגין הוצאת לשון הרע. כך קבעה שופטת בית משפט השלום בנצרת, לילי יונג – גופר, ביום חמישי. יום קודם אישר בית המשפט העליון לעטר להגיש ערעור.

הפרשה החלה בספטמבר 2004. אשל ביססה את תביעתה על שני מקרים בהם הוציאו את דיבתה רעה, האחד בישיבת מליאה והשני בישיבת ועדת הביקורת של המועצה.

ב-02 בספטמבר 2004 התקיימה ישיבת מליאה של המועצה. על פי התביעה, תיארו את התובעת, לטענתה, כפרובוקטיבית. כן היא הואשמה בביצוע עבירה ותוארה כמי שמנצלת לרעה את מעמדה כמבקרת פנים ואף נוטלת כספים שלא כדין.

בישיבת ועדת הביקורת שהתקיימה חודשיים אחרי, טוענת אשל כי ראש המועצה אמר שמי שנוקט בדרכיה אינו מתכוון באמת לעבוד. כמו כן, אמר כי היא מקבלת שכר ללא כל תמורה, וכל רצונה הוא להמשיך ולקבל כסף בלא תמורה.

אשל הגישה תביעת לשון הרע נגד עטר ובחודש אוגוסט 2007 קבעה השופטת יונג-גופר כי התובעת הוכיחה את אמרות הנתבע, וכי חמש מהן מהוות לשון הרע. יחד עם זאת, ציינה כי דבריו של עטר, גם אם הם כוזבים, הם בגדר דברים מותרים במסגרת בה הם נאמרו ואינם יכולים לשמש עילה לתביעה אזרחית.

אשל לא ויתרה וערערה לבית המשפט המחוזי בנצרת. בחודש אוגוסט 2008 קיבל המחוזי את פסיקתה של השופטת יונג גופר, אך החזיר את התיק לבית משפט השלום כדי לקבוע את גובה הפיצויים להם זכאית אשל.

בינתיים החליט עטר להגיש ערעור לבית המשפט העליון.

בפסיקתה ביום חמישי, קבעה השופטת: "יש לזכור כי פרוטוקולי ישיבת המליאה וישיבת הביקורת פתוחים לעיונו של הציבור, והדברים מקבלים תפוצה מהירה ונרחבת, שאף אם לא הוכח כי גרמו לתובעת נזק ממון, אין ספק כי היה בהם כדי לגרום לעוגמת נפש רבה, לביזוי והשפלה, הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית".

בנוסף ל-50 אלף שקל, חייבה השופטת את עטר בגין הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל. עורך דינו של דני עטר, אלי הלם: "יש לנו סימנים טובים מאוד שבית המשפט העליון עשוי לבטל את פסק הדין של המחוזי. פסק הדין של השופטת יונג גופר הוא אינו העיקר אלא פסק הדין של המחוזי הקובע את האחריות על הדברים על עטר".