צילום: ג'ו קוט משרד החקלאות שוקל לסגור את הדגה בכינרת למשך חצי שנה, בטענה שחלה התדרדרות ניכרת במפלס המים ובנושא הדיג באגם. הסגירה תגרום למאות הדייגים להישאר מחוסרי פרנסה. יו"ר איגוד הדייגים, יעקב פדידה טוען כי לא ייתן יד למהלך אם לא ישולמו פיצויים לדייגים.

בוועדת האכלוס שהתקיימה במרחב כנרת בתחילת דצמבר בה נכחו נציגים ממשרד החקלאות, רשות המים בישראל ויו"ר האיגוד, עלה לדיון נושא המים באגם הכינרת. נציג נציבות המים, ד"ר דורון מרקל, טען כי עקב ירידה ניכרת במפלס המים נוצר מצב בו טיב ואיכות המים נפגעו. מלבד זאת נציגים ממשרד החקלאות הצטרפו וטענו כי בשנים האחרונות חלה ירידה ניכרת בכמות הדגים באגם.

לטענת, ד"ר מרקל הגורמים לכך הם דיג לא חוקי שמתבצע באגם, נדידת הקומונרים המגיעים לכנרת ומקטינים באופן משמעותי את הדגה מפני שהם מגורשים מבריכות השחייה, וטרם פותחה השיטה שתמנע מהם לצוד את הדגים באופן חופשי.

כתוצאה מהטענות שדנו בוועדה משרד החקלאות שוקל כאמור בשבועות הקרובים לסגור את הדגה בכנרת במטרה לאושש את ענף הדיג במעט, וכמו כן לסייע בשיטות חדישות על מנת לשפר את איכות המים שנפגעה בשנים האחרונות.

"הצעתי למשרד החקלאות לשקול מספר אפשרויות לפני שהם מחליטים לסגור את הדגה", אמר השבוע פדידה, "ניתן לגרש את הקומונרים ולבצע אכלוס מוגבר של דגי אמנון ובורי. צעדים אלה יפעלו במטרה לאושש את ענף הדיג".

ענף הדיג בטבריה מונה כ-280 דייגים. הנתון הפחות מעודד הוא שרובם בעלי משפחות וזהו מקור הפרנסה היחיד שלהם מזה שנים רבות. כמו כן, לפני חודש הגיע לסופו יום השבתון שנקבע לדייגים שהוא יום חופש בו אסור לדוג בכנרת בהוראת משרד החקלאות.

נראה כי נכון לעכשיו טרם נחתם הסכם סופי בין משרד החקלאות לבין יו"ר ענף הדיג. לטענת פדידה הוא יעשה כל שביכולתו כדי לבטל את כוונת משרד החקלאות לסגור את הדגה. "החלטה עדיין לא התקבלה. במידה שתתבצע הסגירה של הדגה לתקופה מסוימת, אדאג לכך שהדייגים יקבלו פיצוי כספי הולם", הבטיח פדידה, "רוב הדייגים עדיין לא מעורבים בכל פרטי התהליך, מפני שאני לא רוצה להרוס להם את מצב הרוח".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "בשנים האחרונות ניכרת ירידה בכמות הדגים בכנרת. הגורמים המביאים לדילול הדגה כוללים: דיג יתר, דיג לא חוקי והרעלות, הקטנת מספר הדגים המאוכלסים בכנרת על פי ועדת האכלוס, טריפה של קורמורנים, כיוון שגירוש הקורמורנים מבריכות הדגים מביא אותם לציד בכנרת. גורם נוסף הוא תהליכים טבעיים באגם הנובעים מחוסר במקורות מזון, ירידה ועלייה של מפלס המים וכו'.

"איסור על דיג בכנרת למשך חצי שנה, הנו אחד מתוך מספר רעיונות שנבדקים בימים אלו כפתרון אפשרי להתמודדות עם דילול הדגה. הרעיון נמצא בשלבי בדיקה ביחד עם רעיונות נוספים, ועדיין לא התקבלה החלטה בנושא. ההחלטה שתתקבל תהיה מבוססת על בדיקה ומחקר מעמיקים ותכלול התייחסות לכל ההיבטים הרלוונטיים ובהם, כמובן, פרנסת הדייגים. אם יוחלט לנקוט בצעד זה, יוקמו מנגנוני תמיכה עבור הדייגים ואלו יוכלו ליהנות משיפור מצב הדגה בטווח הארוך".