צילום: יורם כהן סכנת סגירה מרחפת מעל מלון הקליטה 'רסטל' בטבריה בו משתכנים מאות עולים מהעדה האתיופית. בשבוע שעבר נודע כי בכוונת משרד הקליטה לסגור את המקום כחלק מצעדי התייעלות. ראש העירייה, זוהר עובד, התערב בהחלטה והפעיל לחצים על המשרד, עד שהוחלט לעכב את החלטת הסגירה.

מלון 'רסטל' נמצא ברחוב יהודה הלוי. לפני תשע שנים המשרד לקליטת עלייה שכר את המקום במטרה לאכלס בו את העדה האתיופית שמגיעה לעיר, וכיום נמצאים במלון כ-320 עולים אשר זוכים למסגרת לימודית וחינוכית במקום. בשעות הבוקר ישנן כיתות לימוד שעוזרות לעולים ללמוד את השפה העברית, בין היתר מתקיימות במלון פעולות חברתיות שעיקרן לגרום לעולים החדשים הרגשת שייכות לעיר ולמדינה בה הם חיים.

המלון מהווה מסגרת תומכת לשנים הראשונות. בהמשך, כשהם מרגישים בטוחים ומוכנים יוצאים העולים מהמסגרת הקבוצתית ורוכשים בית בעיר ומתחילים חיים עצמאיים.

כאמור, כצעדי התייעלות החליט משרד הקליטה לסגור את המקום. כשנודע הדבר לעולים הם החליטו לארגן הפגנה גדולה. אלא משנודע לעירייה על קיום ההפגנה, התערב ראש העירייה בנעשה, עד שהשיג דחייה לגזירה. עובד פנה למנכ"ל משרד הקליטה ולשר הקליטה אלי אפללו וביקש לדחות את ההחלטה.

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה כי "האפשרות של סגירת מרכז הקליטה בטבריה עלתה כתוצאה משיקולי התייעלות של המשרד, והתהליך כולו נעשה בשיתוף פעולה מלא עם העירייה. בשבוע הקרוב ימפה המשרד את הצרכים והרצונות של תושבי מרכז הקליטה, תוך בדיקה באופן אישי עם כל עולה, ובהתאם לתמונה שתתקבל יוחלט סופית על הצעדים שיינקטו.

היה וייסגר המרכז, ייפגש צוות משותף למשרד הקליטה, הסוכנות היהודית ונציגי העולים מאתיופיה עם העולים, וימצא את הפתרון המתאים לכל אחד מהם, בין אם על ידי העברה למרכז קליטה במקום אחר בארץ ובין אם באופנים נוספים.

"בכל מקרה ימשיכו העולים לקבל מהמשרד ומהסוכנות היהודית את הסיוע והטיפול המסור לו הם זכו עד כה, מתוך כוונה לשפר את קליטתם ואת יכולת המשרד והסוכנות להעניק להם ליווי וטיפול בתהליך קליטתם הראשונית בישראל".

ראש עיריית טבריה מסר כי "פעילות מרכז הקליטה היא חלק חשוב מתהליך התאקלמותם של העולים במרקם העירוני. אני שמח שטענותיי נפלו על אוזניים קשובות".