צילום: שרון צור לפני כחודש, בעיצומו של חג החנוכה ליהודים וחג המולד לנוצרים, אירעה דרמה בגן חמניות שבשכונת נוף יזרעאל בנצרת עילית. ילד נוצרי מהגן הגיע באותו שבוע לילדי הגן בובות משוקולד בדמותו של סנטה קלאוס. בסוף היום, כשראו זאת זוג הורים יהודים, הם זעמו. ההורים, שראו את הפרסומים כעת, מבקשים להגיב.

סערה בכוס תה? ככה חושבים לפחות הוריו של הילד הנוצרי, ואפה ונידאל עקל, שביקשו להעניק לכל ילדי הגן היהודים שי צנוע עבור חג המולד. "במקום ללמוד על חגים יהודיים, מלמדים את הילדים שלנו על חגי הנוצרים", מחו חלק מההורים. רק בימים האחרונים התוודעו ההורים לגודל המהומה שנוצרה כתוצאה ממעשיהם, משום שעוד באותו היום טסו לחופשה בחו"ל.

"הופתענו לשמוע את גודל הדרמה שהתחוללה כאן בהיעדרנו", סיפרה השבוע האם ואפה, "זו שנה שלישית שהבן שלנו מבקר בגן הזה, וכל שנה, גם בחג המולד וגם בחג הפסחא אנחנו שולחים איתו מתנות. מה קרה? הילדים היהודים בגן בטח לא התנצרו מזה, כמו שהוא לא מתגייר כשהוא אוכל סופגנייה".

בני הזוג עקל מתגוררים זו השנה החמישית בנצרת עילית. האב איש עסקים ומאמן כדורגל והאם בעלת תואר שני במקצוע בתחום העזר ברפואה. מפאת חוסר מקום בעיר הערבית הסמוכה נצרת, הם עברו להתגורר בנצרת עילית. "אנחנו חושבים שהבן שלנו צריך לקבל את החינוך הכי טוב, ולא משנה אם זה גן שיש בו ילדים יהודים, נוצרים, בדואים או מוסלמים", אמר האב.

נידאל המשיך ואמר כי "לנו חשוב שהילד שלנו יהיה במקום כזה שרק יוסיף לו. אני לא מזכיר לו לאיזו דת הוא שייך ולא מספר לו על מאבקים בין יהודים לערבים. זה לא צריך לעניין אותו. אלה דברים שלא מדברים עליהם בבית שלנו. מה שמעניין אותי, שילמד, שיהיו לו חברים מהיכן שימצא. אנחנו מכבדים כל דת. החלטנו שהוא יהיה בגן בו מתחנכים יהודים, כדי שיהיה כאחד הילדים, והוא באמת כזה, וגם הוא ואנחנו יכולים לתרום לגן הזה".

חשבתם לפני שהסמל של החג הנוצרי אולי יעורר הדים לא חיוביים בגן?
"זו הייתה מחווה. שלחנו את הבן שלנו עם 30 בובות שוקולד בדמות של סנטה קלאוס לגן, אחת לכל ילד. חבל שמישהו לא צילם את התמונה הזו. איזה אושר היה על הפנים של כל הילדים בגן, איך כולם חיבקו את הבן שלנו. הכוונה הייתה חיובית, בטח לא רצינו לפגוע באיש. לא באנו לעשות פרובוקציה. נמשיך בדרך של אהבה וכבוד לזולת".

ההורים מספרים כי לא חשבו שזה יעורר התנגדות בזמן שהם מוציאים מהמגירה בביתם סביבון וחנוכייה שבנם קיבל כמתנה בגן. "הם שרים בכל יום שישי שירי שבת, מקדשים לקראת שבת, ואין לי בעיה עם זה. הילד שלי לומד להכיר את האחר וזה בסדר, שילמדו את המנהגים של הנוצרים ושל המוסלמים. אם זה עושה לבן שלנו טוב, מה טוב. אם נלמד להכיר אחד את השני, אז גם יהיה כבוד הדדי".