צילום: שרון צור לא לילדים בלבד: בכל עיר ויישוב יש בית ספר המיועדים לילדים ובני נוער. אולם בעפולה חשבו לגוון במעט והחליטו ליצור בית ספר דווקא להורים, שבמסגרתו יפעלו ההורים במרכזים הקהילתיים בעיר בהנחיית מנחים ממכון אדלר.

בבית ספר להורים יוכלו הורים, המתחבטים בשאלות יומיומית רבות הכרוכות בטיפול בילדים ובאחריות כלפיהם, למצוא מענה ותשובות לשאלות הרבות שמעסיקות אותם. מטרת בית הספר היא לטפח את הילדים ולטפל בהם באופן השונה מהיום יום, וזאת כדי שלהורים תהיה השפעה מכרעת על מהלך חייו של הילד ועל האופן שבו ישפיע על האחרים.

בית הספר להורים יחולק לפי שלוש קבוצות. "פעם היינו עושים הכול בשביל הילדים. היום לא", אמרה אם המשתתפת באחת הקבוצות, "אנחנו, כהורים, מאמינים ביכולת של ילדינו ומאפשרים להם להתמודד עם אתגרים בעצמם. במפגשים למדתי כיצד לדחות סיפוקים אישיים ולתת לילדי להתמודד. לאט לאט אני מפנימה ועושה שינוי".

בקבוצות ההורים ילמדו המשתתפים על חשיבותה של יצירת אווירה משפחתית חמה ותומכת כמודל שבאמצעותו מעצבים ההורים את אישיות ילדיהם, על משמעותה של האווירה המשפחתית הנוצרת בבית בכלל ועל השפעתה המכרעת בבחירות שהילד יעשה בחייו בפרט.

לדברי איילת רחמיאן, רכזת הגיל הרך, למידת הורות והשקעה באווירה המשפחתית חשובה יותר מכל השקעה אחרת. "אווירה משפחתית משפיעה על בריאות הנפש של הילד שתשפיע על עיצוב האישיות והבחירות שהילד יעשה בחייו. אווירה משפחתית בבית היא לא יש מאין.

"לקחנו הרבה דברים מבית הורינו, לטוב ולרע, וברגע שמזהים משהו שבא מבית ההורים ולא מוצא חן בעינינו, אפשר לנסות לוותר עליו. מאוד קשה לשנות אמונות וערכים אך התנהגות אפשר לשנות, ואת זה אנחנו לומדים בסדנאות הורים".