צילום: אביהו שפירא 300 עובדי מפעל פרי גליל בחצור הגלילית מתקשים לעצום עין בלילות. אחרי עשרות שנים שהם עובדים במפעל, חרב הפיטורים מונפת מעל ראשם. השבוע הם נשמו לרווחה כשבית המשפט החליט לבטל את כונס הנכסים ולתת ארכה של 30 יום למאמצים להצלת החברה והמפעל. אבל העובדים יודעים שחובות של 160 מיליון שקל לבנקים ועוד מיליוני שקלים לנושאים וחקלאים, לא ייעלמו בקלות.

מפעל פרי הגליל הוא חלק בלתי נפרד מחצור הגלילית. שלוש שנים לאחר הקמת היישוב, בשנת 1959 הוקם המפעל על ידי ההסתדרות וקונצרן כור, שהיה בבעלותה. כמעט אין משפחה בחצור הגלילית שמישהו מבניה לא עבד במפעל, לעתים מדובר גם בכמה דורות.

השבוע הגיעו שני בעלי עסקים מירושלים לאזור בניסיון לבדוק כדאיות רכישה של המפעל. אלא שהקלף האמיתי מצוי בידי הבנקים. "אם הם יגלו גמישות, העסקה תוכל להתממש", הבטיחו המשקיעים הפוטנציאליים, "בסך הכול יש לנו מטרה משותפת".


מחאת העובדים. ההחלטה נדחתה, בינתיים. צילום: אביהו שפירא

במשך כל יום שני השבוע חיכו עובדי מפעל ויטה פרי הגליל בחצור הגלילית לשובם של חברי ועד העובדים מבית המשפט בחיפה. ההמתנה נמשכה עד הערב, אך עוד קודם לכן הם התבשרו טלפונית שהחרב שהושמה על צווארם הוסרה לפי שעה, ושההחלטה למנות כונס נכסים למפעל בוטלה. כשהגיעו סוף סוף חברי הוועד בחזרה למפעל, הם התכנסו יחד עם עוד מספר עובדים לעיין מחדש בפסק הדין, ולהבין לעומק מהי המשמעות של ההחלטה לגביהם.

באחד הסעיפים בהחלטת בית המשפט כתבה השופטת, בילהה גילאור: "בתקופת הביניים החברות תפעלנה במתכונת מצומצמת שתשמר את פעילותן כעסק חי, ובמסגרתה יבוצעו פעולות ייצור ושיווק על סמך חומרי גלם זמינים לייצור, ובתנאי שתהיה כדאיות כלכלית בייצורם".

הסעיף הזה מטריד מאוד את חברי הוועד. "בית המשפט יוצא מתוך הנחה שיש חומרי גלם זמינים, אבל בפועל המצב שונה", אמרה השבוע אחת מחברות הוועד, "כבר כמה חודשים אנחנו לא מייצרים שימורים כי אין קופסאות. גם ייצור הירקות הקפואים בבעיה, כי נשאר לנו מלאי של גזר גמדי רק לכמה ימים, וזהו. אבל יותר מזה מטרידה אותנו ההנחיה שבית המשפט נתן למגדלים לא לזרוע בשלב זה את הגידולים, כי כל עוד אין הסדר, לא יכולה להיות התחייבות של המפעל, שהוא אכן יוכל לשלם עבור היבולים של הגידולים שייזרעו.

"זו יכולה להיות מכת מוות לשנה הקרובה. נותר עוד רק שבוע זמן לזרוע את האפונה, ועוד חודש לסיים לזרוע את התירס. לאחר מכן עונת הזריעה מסתיימת ונצטרך לחכות לשנה הבאה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה'