צילום: אבי רוקח המלחמה בעזה גייסה חיילים רבים למערך ההתקפה נגד ארגון החמאס. גם גדוד 74 של חיל השריון מחטיבה 188 נטל חלק בפעילות הצבאית רחבת ההיקף ובשיתוף כוחות קרקעיים כיתר את חלקה הצפוני של עזה. מפקד הגדוד סא"ל ניר לא נשאר ברמת הגולן ופיקד מרחוק, אלא הוביל את שיירת הטנקים שהגנה כל העת על חייל צה"ל ואזרחי מדינת ישראל.

גדוד 74 השתתף בלחימה בעזה כאשר שיירת טנקים מהגדוד השתלטה על חלקה הצפון מערבי של עזה ואפשרה את כניסתם של חילות הרגלים לתוך שטח הרצועה ללא חשש. בראש השיירה ניצב הטנק של ס"אל ניר. המג"ד לא חשב על חייו באותם הרגעים, אלא התמסר למשימה והיה בתוך הרצועה במשך שבועיים. "הייתי בראש ולא מאחור כי מפקד צריך להיות בראש. כל התקופה הזאת ישבתי בטנק עם אנשי הצוות שלי ופיקדתי על הגדוד ממקום מושבי בטנק", סיפר השבוע סא"ל ניר. "כך אתה לומד להכיר את אנשי הצוות, להיות איתם קרוב ובמשך שעה שעה, מכיר כל פרט מחייהם ומחשבותיהם".

לפני שנתיים מונה סא"ל ניר (35) למג"ד 74, לאחר שהמג"ד הקודם חטף חיידק אלים שפגע בראשו וגרם למותו. את ילדותו העביר את סא"ל ניר בבאר שבע, ובהמשך כשהכיר את קרן שלימים הפכה לאשתו, עזב את בירת הנגב ועבר להשתקע ביישוב נופית הסמוך לטבעון. לשניים נולדו שני ילדים.

מבחינת מג"ד 74 הלחימה בעזה חייבה אותו מבחינה מוסרית וערכית להיות עם חייליו בשטח, מתוך הרצון לשמש דוגמא אישית. הוא רצה להוביל, להילחם ולנצח. "לא ישבנו מול פלזמות, אלא היינו בשטח. ישבתי במשך שבועיים ברציפות בתוך הטנק שלי עם צוות של ארבעה אנשים. זו חוויה מדהימה משום שמתפתחת אינטימיות מאוד מיוחדת בין החיילים".

סייענו לפלסטינים
לאורך כל הלחימה לא מעט ארגוני זכויות אדם מקומיים ועולמיים תקפו את פעילות צה"ל ברצועה וטענו שצה"ל פוגע באזרחים חפים מפשע. סא"ל ניר מתנגד נחרצות להאשמות הבוטות. "החמאס השתמש באוכלוסייה המקומית באופן ציני למטרותיו. התמודדנו באופן הטוב והיעיל ביותר בנושא האזרחים, לדעתי.

"יצרנו את התנאים ללחימה מול המחבלים בשטח הבנוי לאחר שיצרנו פעולות כדי להוציא משם את האזרחים, ואז נשארו רק המחבלים. אבל גם אז נהגו אנשי החמאס להשאיר איתם אזרחים כמיגון אנושי. הם השתמשו גם בבתים שלהם ובמסגדים והשכונה הפכה למעשה למקום שנשלט מהגגות של הבתים בידי המחבלים", סיפר סא"ל ניר.

מג"ד 74 יודע לספר כי למרות כל הלחימה והנחישות שהורגשה בקרב החיילים, לא פעם ידעו כוחות צה"ל להפעיל שיקול דעת ולעצור את הלחימה לטובת טיפול באזרחים פלסטינים. "לאורך כל הלחימה אפשרנו לאמבולנסים להגיע קרוב לכוחותינו, לסייע לפצועים פלסטינים ולפנות גופות של פלסטינים, ולא פעם מחבלים ניצלו את הנכונות שלנו והם ברחו מהשטח באמצעות אותם אמבולנסים שסייעו לפצועים ולהרוגים. כאן למעשה הפעלנו שיקול דעת של מפקד הכי זוטר בשטח - לא לבצע ירי על האמבולנס".

במקרה אחר, נתקלו הכוחות באשה מבוגרת שנמצאה פצועה בביתה. הדילמה הייתה אם לטפל בה באופן מיידי או להמתין עד שיגיע האמבולנס. אולם גם כאן כוחות צה"ל הפגינו אנושיות ורגש והעניקו לה סיוע רפואי, ובהמשך אף פינו אותה עם רכב קרבי משוריין לבית החולים בעיר. "אתה מרגיש את הצביטה בלב של החיילים, שרואים את השימוש הציני של האוכלוסייה האזרחית על ידי אנשי החמאס", אמר המג"ד.

יש הטוענים כי צה"ל וממשלת ישראל השיגו את מטרותיהם, אולם מנגד יש מי שטוען שהיעד החשוב ביותר, גלעד שליט, לא הושג.
"אני לא מתכוון למתוח ביקורת על פעולת צה"ל ברצועה או לתמוך בתהליך כזה או אחר. אני בטוח שכל החיילים הבינו שחלק ממטרות המבצע הזה היה להחזיר את גלעד שליט, אך בסופו של דבר יהיה הליך מדיני שישיב אותו הביתה", סיכם סא"ל ניר באופטימיות.