צילום: שרון צור תושבים מבית שאן דורשים ממינהל מקרקעי ישראל להגביל את רכישת הקרקעות במכרז ההרחבה בשכונת קרית רבין, רק לתושבי העיר. המטרה: למנוע מאנשים פרטיים להשתלט על מרבית המגרשים שיוקצו במכרז. לטענת התושבים, במכרז הקודם של המינהל חלק גדול מהמגרשים נרכשו על ידי בעלי ממון למטרת עסקים, ולתושבי העיר לא נותרו מגרשים.

בשנים האחרונות, מגרשים לבנייה עצמית הם מצרך מבוקש בבית שאן. אחת הסיבות לכך היא העובדה שהעיר לא יכולה להתפתח מבחינה גיאוגרפית מפני שהיא גובלת עם שטחי חקלאות קיבוציים מכל כיווניה. בנוסף, חלה בתקופה האחרונה הגירה חיובית לעיר מצד תושבים שהתגוררו בעבר בקיבוצים הסמוכים, ומחפשים לבנות בית פרטי בעיר. תהליך זה יצר בשנים האחרונות מצוקת קרקעות גדולה.

לפני כשבועיים פרסם מינהל מקרקעי ישראל מכרז להקצאת למעלה מ-60 מגרשים בדרום העיר. קבוצת תושבים, ובהם נכי צה"ל, חוששים כי בעלי ממון יגישו מספר גדול של הצעות למכרז באמצעות אנשי 'קש' (אנשים המבצעים סחר בקרקעות בניגוד לחוק), במטרה לגרוף רווחים ממכירת המגרשים לאחר שיזכו בהם.

הרקע לפניית התושבים הוא המצב שנוצר במכרז הקודם בשכונה. לטענתם, חלק גדול מהקרקעות נקנה על ידי בעלי ממון באמצעות אנשי קש. אלה מכרו את הקרקעות במחיר מופקע.

יוסי בן שטרית, תושב העיר, השתתף במכרז בשנת 2006 ולא זכה. "אותם בעלי ממון שזכו במכרז הקודם עדיין לא מצליחים למכור את הדירות החדשות בקרית רבין", אמר השבוע, "מדי שבוע הם מפרסמים את הבית למכירה, אולם הם דורשים מחיר מופקע ואף אדם לא יכול להרשות לעצמו לרכוש מהם. מדובר פה באנשים שעושים עסקים על חשבון קרקע ציבורית".

תושבי העיר דורשים, כאמור, מהמינהל לחסום את המכירה לבעלי הממון ולאפשר אותה רק לתושבי בית שאן. כמו כן, דורשים התושבים שהמינהל יחתים כל משתתף במכרז על תצהיר בו מתחייב המשתתף כי המגרש שבו יזכה יהיה מיועד אך ורק לו ולא למטרות סחר. התושבים מאיימים כי אם המינהל לא יענה לדרישותיהם הם ייפנו לבית המשפט בנושא.

עו"ד משה גרמה, המייצג את תושבי בית שאן, אמר כי "קבוצת התושבים אותה אני מייצג מאסה בתופעה. הם בסך הכול מבקשים תום לב מצד המשתתפים, הוגנות ושוויון במכרז, ולא חלילה תופעות של ניצול הזכייה בקרקע על מנת להתעשר באופן שאינו ראוי".

מעיריית בית שאן נמסר: "העירייה מקיימת שיתוף פעולה מלא עם מינהל מקרקעי ישראל בכל נושא המכרזים. הבעיה בה מדובר ידועה לעירייה. ראש העירייה, ז'קי לוי, ניסה להתערב במטרה למנוע השתלטות של בעלי ממון על קרקעות בעיר. לבסוף הוחלט בין ראש העירייה למינהל כי במידה והשטחים ינוצלו במהרה על ידי התושבים, תהיה אפשרות לצאת למכרז נוסף שיקצה 90 שטחים חדשים נוספים לרווחת תושבי העיר".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: "המכרז פורסם ואינו מוגבל לתושבי המקום בלבד. במכרזים קודמים הוקצה אחוז מסוים מהמגרשים לבני המקום. ככל הידוע לנו, במכרז הקודם זכו תושבי מקום ולא אנשים מחוץ למקום.

"יחד עם זאת, על מנת לאפשר חלוקה צודקת של המגרשים בשכונה, הוחלט במינהל ובמשרד השיכון כי
רק מי שלא הוקצה לו בעבר מגרש בשכונה הדרומית, יוכל להשתתף במכרז בכפוף להמצאת תצהיר מאומת על ידי עורך דין. במכרז הנוכחי ניתן להגיש הצעה רק למגרש אחד, זאת כי מדובר באזור בעדיפות לאומית בו ניתנות הנחות בקרקע וסבסוד הפיתוח על פי החלטות ממשלה".