צילום: אבנר לוטן הנהלת בית האבות 'סוכת שלום' בצפת נפגשה אתמול (ב') עם ראש העירייה, אילן שוחט, כחלק ממאמציה לפתור את המשבר הכספי המאיים על המשך פעילותו של המוסד.

לפגישה הגיעו מנכ"ל בית האבות שמואל רגב, יו"ר ההנהלה אליעזר רוניס, והמנהלת האדמיניסטרטיבית, גילה מלכה. הפגישה התקיימה על רקע מצבו הכספי הקשה של בית האבות. נכון להיום, רובץ על בית האבות נטל של חובות עבר בהיקף של ארבעה מיליון שקל שנוצרו בין השנים 2003-2007. החוב נבע הן מירידה בתפוסה והן מבעיות ניהוליות שונות.

באפריל 2007 נכנס לתפקידו המנהל הנוכחי, שמואל רגב, שהצליח במהלך כהונתו להעביר את בית האבות ממצב של גרעון תפעולי, למצב של איזון ואפילו רווח מסוים. אבל כל זה לא פותר את בעיית החוב הגדול שהצטבר בשנים הקודמות, ואם לא יימצא פתרון לחוב הזה בית האבות אמור לעבור הפרטה.

המשמעות היא, על פי תקדימים של בתי אבות שכבר הופרטו, שכל העובדים מפוטרים והיזם, שבית האבות יהיה בבעלותו, יקבל עובדים על פי ראות עיניו ובתנאים שהוא יכתיב. כך שהעובדים, אם יתקבלו בחזרה, יאבדו את כל הוותק והזכויות שהם צברו. בנוסף לכך, גם המטופלים במקום עלולים להינזק, משום שההכנסות של בית האבות הם דבר קבוע בהתאם לתפוסה שלו, ולכן רק חיסכון בהוצאות יכול להביא רווח ליזם.

בבית האבות מועסקים כיום 120 עובדים, והוא בתפוסה של 138 מיטות מתוך 168 הקיימות בו. הוא נמצא במגמת עליה בתפוסה, וההנהלה מעריכה שתוכל למלא את כולו, ולהגדיל בכך את הרווחיות. בית האבות גם זכה לשבחים בביקורות שנערכו בשנתיים האחרונות על ידי משרדי הבריאות והרווחה.

ראש העירייה אמר בעקבות הפגישה כי הוא רואה חשיבות גדולה בהמשך פעילותו של בית האבות. זאת, משום היותו מוסד הנותן מענה לאוכלוסיית הקשישים הסיעודיים בכל האזור, והיותו גם מקום עבודה לרבים מתושבי צפת והסביבה. שוחט הבטיח לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותו, הן מול משרדי הממשלה, והן מול אישים במערכת הפוליטית, על מנת שתימצא הדרך לשיקומו הכספי של בית האבות.

מנכ"ל בית האבות, שמואל רגב, אמר בתום הפגישה: "ביקשנו מראש העירייה שיגייס למאבק גם ראשי רשויות אחרים באזור, שבית האבות משרת את תושביהן. הדגשנו בפגישה שאנו מוכנים גם לאופציה שהמדינה תיתן ערבות להלוואות שאנחנו ניקח, כי כיום יש באפשרותנו לעמוד בהסדר כזה".