צילום: שרון צור מקרי אלימות קשים שאירעו לאחרונה בבתי ספר באזור העמקים חשפו תעשייה של סחר בנשק קר בין כותלי בית הספר. יותר ויותר תלמידים מגיעים לבית הספר עם סכינים וכלים חדים. בשבוע שעבר ויכוח בין תלמידים בחטיבת ביניים בעפולה הסתיים בפציעת אחד מהם באגרופן. המשטרה מעורבת בנושא, אך בבתי הספר חסרי אונים.

ביום רביעי שעבר, סמוך לשעה 11:00 בבוקר בחטיבת הביניים 'ברוש' בעפולה, פרצה תגרה בין תלמידים בזמן הפסקה שהסתיימה בדם. צעקות היסטריות החרידו את מסדרונות בית הספר, מה שהתחיל כבדיחה הסתיים בשליפת אגרופן וסכין. מבדיקה של המקרה עולה כי תלמיד שכבת ח' רצה להתבדח עם חברו לספסל הלימודים וסטר לו על העורף.

התלמיד, שהבדיחה לא הייתה מוצלחת בעיניו, החל לרדוף אחר החבר ולהכותו. תוך דקות הוא אף שלף אגרופן מכיסו האחורי ופצע את התלמיד במצח עד זוב דם. מורה שהייתה בקרבת מקום, מיהרה להפריד בין השניים ואף לקחה אותם לחדר המזכירות בבית הספר.

"היה דם בכל מקום, כולם צעקו לו 'די אתה תהרוג אותו'", סיפר השבוע תלמיד בבית הספר, "המזל הגדול היה שהמורה הייתה בקרבת מקום והצליחה להפריד. זה היה מפחיד, ומה שהפחיד אותי עוד יותר זה היה הדם שהוביל כמעט עד לחדר המזכירות". התלמיד נפצע מחתך עמוק במצחו והועבר לטיפול במרפאת בית הספר. הנהלת בית הספר דיווחה בערב על המקרה למשטרה, וזו פתחה בחקירה. יום למחרת המקרה הגיע שוטר לבית הספר וחקר מספר גורמים בעניין.


הסכינים הנמכרות בין כותלי בית הספר. צילום: שרון צור

התלמידים מודים כי סכינים הפכו לחלק מהציוד האישי של רבים מהם, הם גם הודו כי מתקיימות עסקאות מכירה בשטח בית הספר ואף חשפו את המחירון. סכין קפיצית למשל תעלה לתלמיד בין 25-35 שקל, אגרופן 50 שקל. "אף אחד לא יכול למנוע מאיתנו להכניס סכין, הרי לא ייתכן ששומר בכניסה יחטט ב-1,000 תיקים", אמר השבוע תלמיד מבית ספר בעפולה, "ילדים הולכים תמיד מכות, גם מחוץ לשטח בית הספר".

תעשיית הסחר בסכינים מסתבר פורחת בבית הספר. מעדויות של תלמידים עולה כי מכירת כלי הנשק מתבצעת בזמן ההפסקות בין מסדרונות בית הספר או בחלקו האחורי, לשם לא מרבים המורים להגיע.

ל' תלמידה בחטיבת הביניים 'ברוש' סיפרה: "שמעתי שמוכרים אגרופנים וסכינים בבית הספר. התופעה הזו התחילה לא מזמן. עד עכשיו היו בנים שהגיעו לבית הספר עם אגרופנים שהשיגו מאחיהם הבוגרים, אבל עכשיו הסחורה הזו נמכרת בתוך בית הספר".

גם בבתי ספר אחרים בעיר מכירים את התופעה. "יש בהחלט תלמידים שמגיעים לבית הספר עם דוקרנים או אגרופנים. אף אחד לא בודק אותנו, גם אי אפשר לדעתי לצפות משומר אחד לבדוק כל כך הרבה תלמידים. זה מצחיק", אמר נ' תלמיד תיכון 'אורט'.

ממשרד החינוך נמסר כי "טיפול והתמודדות באלימות בחינוך הוא תהליך. בעניין זה אין פתרון קסם של 'זבנג וגמרנו'".


הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות העמק'