צילום: יורם כהן יוזמה מבורכת: בית חב"ד בטבריה, 'בית משיח', מזמין את כל התושבים שנאלצים לאכול ארוחת ערב יום שישי בגפם, להגיע למוסד הדתי ולקיים את הארוחה יחד עם עוד אנשים שאין להם עם מי לסעוד, או שאין באפשרותם הכלכלית לערוך סעודה זו.

בית משיח נפתח בטבריה עילית לפני כשנתיים, ובכל יום מתקיימת שם בו פעילות לציבור הרחב בנושאים כמו דת, בריאות, שיעורי חסד ועוד. במוסד הדתי שמו לעצמם למטרה להפנות את רוב הפעילות לאנשים המגיעים ממשפחות בעלות מצוקה כלכלית.

כחלק מהפעילות המוקדשת לקהל זה, החליט מנהל המקום, עומרי בן עקיבא, לקיים סעודת ערב יום שישי לכל האנשים הבודדים שלא יכולים לקיים ארוחה כזאת או שאין להם עם מי לחלוק אותה, כאמור. הפרויקט החדש נעשה תחת הכותרת 'ערב שבת? כבר לא סועדים לבד. כולם ביחד בלבד אחד בבית חב"ד'.

"אני מזמין את כל האנשים הבודדים שלא מסוגלים לקיים את הארוחה אל בית משיח, לקבל ארוחה כיד המלך עם אווירת שבת אמיתית, קידוש חלות, דגים ובשר והכי חשוב לסעוד יחד כולם מסביב לשולחן", אמר בן עקיבא.

בית חב"ד מפורסם בכל העולם כמקום המעניק ליהודים מכל התפוצות ארוחת שישי. כיום, גם בית חב"ד בעיר שואף להיכנס לתוך המעגל העולמי שנוצר עם השנים, ולספק מסגרת תומכת לאותם אנשים בודדים. לדברי בן עקיבא, הרצון נולד ברגע שהבין את הצורך והביקוש לארוחות ערב שבת משותפות.

"כשהרעיון התבשל אצלי בראש לא ידעתי אם מבחינה כספית אוכל לעמוד במשימה. אחרי שפגשתי אנשים שאין להם מה לאכול והם לא מקיימים את ארוחת ערב השבת כי אין באפשרותם, הבנתי שאין ברירה. כשסיפרתי להם על הרעיון, הם התענינו בתפריט המוצע. לכן החלטתי שאעשה כל שביכולתי כדי להעניק להם את החסר", אמר בן עקיבא.

"כשאני מבחין באנשים הללו יושבים מסביב לשולחן לבושים בבגדים הכי יפים שלהם עם חיוך רחב של ביטחון ותחושת שייכות, אני מרגיש אחד מהמשפחה שלהם. כולם שרים ביחד ומספרים בדיחות. החשוב הוא שכאן אף אחד לא מרגיש זר".