צילום: הרצל יוסף בעקבות המשבר הכלכלי והצמצומים בעירייה, הוחלט על הפסקת ההשתתפות במימון ניידת לטיפול נמרץ בעיר. החל ממחר יישארו 28 אלף תושבים ללא מענה של טיפול נמרץ.

בחודשים האחרונים היה הסדר בין מד"א לעירייה, לפיו תשתתף העירייה באחזקת הניידת בתחומה, עניין המצריך כ-300 אלף שקל בשנה.

מנהל אזור העמקים במד"א, יוסי גורן, אישר כי החל מה-1 בפברואר יופסקו שירותי הנט"ן בעיר, בשל החלטת העירייה להפסיק את השתתפותה במימון.

השבוע נודע הדבר בעיר וחלה התמרמרות גדולה בקרב התושבים. "עיר כמו מגדל העמק, שיש בה אחוז גבוה של מבוגרים וקשישים חייבת נט"ן צמוד", אמר השבוע תושב המתנדב במד"א, "בחודשים שהניידת פעלה בעיר היא הצילה חיים. במקרה של טיפול נמרץ יש הבדל בין דקה או שתיים לבין שבע עד עשר דקות עד שנט"ן מגיעה מעפולה למשל".

ראש סיעת ש"ס במועצת העיר, נחום אסולין, נסער מהחלטת העירייה: "נאמר כי כל המציל נפש אחת בישראל, כאילו קיים עולם מלא. אם בגלל איחור או חוסר מענה של ניידת טיפול נמרץ, חס ושלום יקרה אסון, שום כסף לא יחזיר את החיים בחזרה. אם בעפולה ובנצרת עילית מצאו פתרון, לא ייתכן שבמגדל העמק לא יהיה הסדר כזה".

גם חבר מועצת העיר מהאופוזיציה, עמוס גלאם, נדהם כששמע על ההחלטה. לדבריו, כל נושא הרפואה הדחופה בעיר בעייתי, משום שגם שירותי הרופא הכונן מדי לילה הופסקו.

האופוזיציונר, יוחאי גיחאז, שנאבק לפני מספר שנים כדי להכניס את ניידת טיפול הנמרץ לעיר, אמר השבוע כי החלטתו של ראש העירייה, אלי ברדה, נעשתה בחופזה ומציע פתרון. "זה צעד שגוי ומסוכן. במגדל העמק 8,000 בתי אב, העירייה צריכה להחליט לגבות את אחזקת הנט"ן מתשלומי הארנונה. כל בית אב יוסיף סכום סמלי, ובכך תישאר הנט"ן בעיר. הייתי מוכן שראש העירייה יוותר על דברים אחרים ולא על השירות הזה. אלה הם שיקולי תקציב קרים".

גזבר עיריית מגדל העמק, שלום זוזוט, מסר בתגובה כי "העירייה משלמת למד"א כ-70 אלף שקל בשנה עבור אחזקת אמבולנס בתחומי הרשות. בנוסף לכך, תכננה העירייה להוסיף עוד 300 אלף שקל עבור אחזקת ניידת טיפול נמרץ.

"הנסיבות הכלכליות הקשות, אי אישור תקציב המדינה, קיצוץ במענקי האיזון, הגזרות הכלכליות שבדרך למימון עלויות המלחמה בדרום, הצורך לצמצם בהוצאות הרשות ולפטר 30 עובדים, גרמו לרשות לדחות את תוכניותיה".