בעיר צפת פועלים מספר סניפים של משרדים ממשלתיים, אבל זה לא מנע מבנק יהב לא לפתוח סניף בעיר, בטענה ש-70 אחוז מעובדי מדינה אלו אינם תושבי העיר, אלא תושבי חוץ.

לאחרונה נבדקה אפשרות בקרב הנהלת הבנק לעובדי המדינה לפתוח סניף בעיר, מאחר שמשרדים הממשלתיים הפועלים בה עובדים לא מעט אנשים שיכלו לשמש לקוחות בסניף.

לאחר שהתקבלה ההחלטה שלא לפתוח את הסניף בעיר הצפונית, פנו מספר עובדי מדינה, שהם גם תושבי העיר, להנהלת הבנק במטרה להבין את הסיבה. התשובה שסיפק הבנק, כי אחוז גבוה מעובדי המדינה בעיר אינם תושביה, העלתה תמונה עגומה נוכח התעסוקה בעיר.

מנתונים שהציגה הנהלת הבנק עולה כי במוסדות כמו משטרה, משרד הפנים, ביטוח לאומי, בית החולים זיו מועסקים למעלה מ-70 אחוז אזרחים שהינם תושבי הסביבה, כאמור.

הנתון הזה הפתיע אפילו את ראש עיריית צפת, אילן שוחט, שכבר בכניסתו לתפקיד התבטא לא אחת בפורומים שונים כי בכוונתו להילחם על השוואת ההטבות לתושבי צפת לאלה של יישובי הסביבה, כשעיקר התייחסותו מופנית להטבות במס ההכנסה, מהן נהנים תושבי המועצה האזורית מרום הגליל, ותושבי חצור הגלילית.

לדברי שוחט הנתונים החדשים שסיפק בנק יהב מדאיגים ובכוונתו לנקוט בצעדים גם בכיוון נוסף. "אני מעוניין לבחון מול נציב שירות המדינה דרכים להעדפה מתקנת לעובדי מדינה שיהיו מוכנים להתגורר בצפת. הכוונה היא שהעדפה מתקנת זו תיושם בכל מכרז של שירות המדינה הנוגע למשרות בעיר צפת".

מבנק יהב נמסר בתגובה כי "הבנק פתח בחודשים האחרונים ארבעה סניפים חדשים באזור הצפון: כרמיאל, עפולה, הקריות וטבריה. בעתיד מתכוון בנק יהב לפתוח נקודות שירות נוספות בעוספיה ודלית אל כרמל, ונושא צפת נבחן גם כן. במסגרת הכפלת מערך הסינוף של בנק יהב במהלך השנה האחרונה, חלק נרחב מהפריסה נפתח באזור הצפון".