צילום: שרון צור יוצאים לדרך: שר התחבורה שאול מופז, וראשי רשויות הגיעו השבוע למנחת מגידו כדי לקדם את תכנון הקמת שדה תעופה במגידו כמשני לשדה התעופה בן גוריון. אלא שלפמליית הכבוד ציפתה הפתעה: עשרות תושבי יישובי הסביבה הגיעו להפגין כנגד הקמתו.

במשך תקופה ארוכה דובר על כך ששדה התעופה במגידו יהפוך מעוד מנחת למטוסים קלים, לשדה תעופה בינלאומי-אזורי. אלא ששלב הדיבורים תם, וביום ראשון התקבלה החלטה בממשלה לקדם את התכנון להקמת שדה התעופה.

בהמשך ההחלטה, הגיע כאמור מופז למנחת כדי לקדם ולהסביר את הנושא לראשי הרשויות שהשתתפו בכינוס. לדברי מופז, קיים תיאום מלא עם משרד הביטחון על הקמת שדה התעופה האזרחי בסמוך לשדה הצבאי ברמת דוד. כמו כן, בכוונתו להקים ועדת היגוי משותפת לכלל הרשויות הסמוכות.למעט נציגי הרשויות והבכירים, למנחת הגיעו אורחים לא רצויים בדמות מפגינים שמחו באופן נחרץ לשינוי ייעודו של המנחת. בשעת נאומו של מופז נשמעו קריאות הנגד: "חבל להרוס את העמק", "שדה תעופה הוא אסון".

המתנגדים טענו כי הפרויקט יחסל את העמק הירוק ויהפוך אותו לעירוני. כמו כן, תורגש הפגיעה בקשרים ההיסטוריים של עמק יזרעאל. לדבריהם, הקמת שדה בינ"ל תפגע גם קשות בערך הדירות. "ביום הראשון שמניחים אבן פינה במנחת, אני עוזבת את העיר", אמרה השבוע תושבת עפולה, "הבטיחו לנו שיתחשבו בדעתנו, אבל לא שאלו אותנו".

ד"ר מוקי גרוס, מרצה במכללת 'אורנים, הוסיף: "יש פה נכס לאומי. העמק הזה הוא לא רק של תושבי העמק אלא הוא שייך לכולם, ואנחנו חייבים לשמור עליו".

מנגד, ד"ר אלון גלבמן, גיאוגרף עירוני ומרצה במכללת עמק יזרעאל טוען כי במהלך גלומים יתרונות רבים. "לדעתי, תושבי המקום ייהנו מפונקציות כלכליות רבות. שדה כזה מביא עמו כמו מפעלי הייטק, תיירות, יזמות ומגוון רחב של היצע תעסוקתי הכרוך בהפעלת שדה תעופה. ערך הדירות לא ירד אלא רק יעלה, תושבי העמק יוכלו ליהנות ממה שתושבי המרכז נהנים כיום".