צילום: אביהו שפירא זה לא היה השבוע של הצד"לניקים בקרית שמונה. התושבים ששירתו את המדינה במשך שנים רבות וחיים במצוקה בקרית שמונה וסביבותיה התבשרו לפני מספר ימים שבג"ץ דחה את טענותיהם על קיפוח מצד משרד הקליטה.

אחת הטענות המרכזיות של אנשי צד"ל היא העובדה שבאופן שרירותי חלקם מטופלים על ידי משרד הביטחון וחלקם האחר על ידי משרד הקליטה. כאן בדיוק מתחילה הבעיה. אלה שמטופלים על ידי משרד הביטחון זוכים יחסית לקבל את הזכויות הבסיסיות שמגיעות להם, אבל אלה ש'נפלו' בחלקו של משרד הקליטה מרגישים מקופחים.ג'ורג' מרון, קצין צד"ל לשעבר המתגורר כיום במטולה, היה מפקד סוללת ארטילריה בדרגת סרן. הוא התגורר בכפר קליעה ושירת בחטיבה המזרחית של צד"ל. בחטיבה המערבית של צד"ל היה קצין נוסף באותה דרגה ובאותו תפקיד. אותו קצין זכה להיות בין אלה שמשרד הביטחון החליט כי הם זכאים לתמיכה מיוחדת ממנו, ואילו מרון, למרות התפקיד והדרגה הזהים, לא מקבל שום תמיכה ממשרד הביטחון.

במקום זה, הטיפול בעניינו, כמו בעניינם של 420 משפחות נוספות כאמור, הועבר למשרד הקליטה. לדברי מרון, משרד הקליטה לא סייע להם בשום עניין עד היום. לעומת זאת אנשי צד"ל שנתמכים על ידי משרד הביטחון נהנים מפנסיה נדיבה ומסיוע בדיור.

בשבוע שעבר השתתפו הצד"לניקים בדיון בבג"ץ בעקבות עתירה שהגישו בעניין קיפוח זכויותיהם. אלא שהשופטים קיבלו את עמדת הביטחון, לטענת מרון "בלי להסביר אפילו מדוע". בהחלטתם ציינו השופטים "שוכנענו כי נערכה בדיקה פרטנית לגבי תפקידיהם של כל אחד מקציני צד"ל כדי לבחון את ההצדקה לסיוע השונה שכל אחד מהם סווג לפיו".

אחרי הבג"ץ הגיעה בשורה קשה נוספת. אנשי צד"ל ובני משפחותיהם שהגיעו השבוע למרפאה של 'שירותי בריאות כללית' בקרית שמונה, גילו לתדהמתם שרופא המשפחה שלהם, ד"ר אבו סאלח נדים, איננו, ובמקומו נמצאת רופאה אחרת. לאחר בירור קצר, התברר להם כי ד"ר נדים הועבר למרפאה במועצה האזורית מרום הגליל.

העברתו של ד"ר נדים אינה עניין של מה בכך עבור הצד"לניקים. ד"ר היה הרופא הראשון שטיפל בהם מיד כאשר נמלטו מלבנון. מאז הוא היה רופא המשפחה שלהם והוא סייע להם רבות. "אני לא דוברת עברית", אומרת סועד סאלם, "הוא הרופא היחידי שמבין אותי. לא תמיד זה נעים לי להביא מישהו איתי לבדיקה שיתרגם לי, ולא תמיד אני גם מוצאת מישהו פנוי לכך".

היחס של אנשי צד"ל כלפי מדינת ישראל כיום הוא יחס חצוי. מצד אחד הם מרגישים שזו המדינה שלהם, מצד שני הם מרגישים נבגדים, מתוסכלים ומאוכזבים. "אהבנו את המדינה", אומר מרון, "אפילו שהיינו בלבנון, הזדהינו עם המדינה ולחמנו למענה, אבל זרקו אותנו לכלבים".

דוברת מחוז הצפון בשירותי בריאות כללית, חיה בונה: "ד"ר אבו סאלח נדים קודם להיות מנהל מרפאה על פי בקשתו. נביא רופא מומחה לרפואת משפחה שהוא גם דובר ערבית".

תגובת משרד הביטחון: "חלוקת הטיפול באוכלוסיית אנשי צד"ל בין משרד הקליטה ובין משרד ראש הממשלה התבצעה בהתאם להחלטת הממשלה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב'ידיעות קרית שמונה'